Инфлација неће прећи осам одсто

Раст цена у 2009. години неће бити већи од осам одсто, изјавио гувернер НБС Радован Јелашић и додао да је инфлација од један одсто у новембру последица повећања цена пољопривредних производа и кретања цена нафтних деривата. Србија неће ући у дужничку кризу, тврди Јелашић.

Гувернер НБС Радован Јелашић изјавио је да ће после четири месеца дефлације, у новембру доћи до повећања инфлације за један одсто, оцењујући да инфлација до краја године неће прећи стопу од осам одсто до краја године.

Инфлација од један одсто у новембру последица је сезонског повећања цена пољопривредних производа, као и кретања светских цена нафтних деривата, рекао је Јелашић у обраћању привредницима ужичког краја, изражавајући оптимизам да ће инфлација у наредној години бити сведена на шест одсто.

Констатацију да ће следећа година за нашу економију "бити боља од ове, али не и добра, гувернер је објаснио новинарима речима да "добро долази тек наредних година, када се, на пример, у наредној години очекује привредни раст од 1,5 одсто, за разлику од ове када очекујемо смањење привредне активности од најмање два одсто.

"Стање спољног дуга Србије није проблем, али је проблем у брзини новог задуживања, јер смо се за девет месеци ове године задужили за додатних око седам одсто БДП, што значи да ћемо до краја године највероватније достићи 10 одсто новог задуживања и ако би ишли тим темпом онда би постојала опасност дужничке кризе", рекао је Јелашић.

Међутим, он је нагласио да Србија неће ући у дужничку кризу, захваљујући и програму са ММФ-ом, јер је држава обећала смањење јавне потрошње, замрзавање зарада, пензија, што даје добру основу да се тренд задуживања не настави, поготово ако се усвоји буџет за наредну годину, договорен са Фондом.

За већу транспарентност буџетског процеса

Напомињући да није имао прилику да се упозна са извештајем Државне ревизорске комисије о трошењу буџетских средстава за 2008. годину, Јелашић је потврдио потребу за већом транспарентношћу за цео буџетски процес, посебно када је у питању његово спровођење, јер и ММФ инсистира на већој фискалној одговорности.

Говорећи о курсу динара, гувернер је подсетио да је референтна каматна стопа смањена за око седам одсто у овој години и указао на чињеницу да је банакама разним мерама монетарне политике враћено додатних 60 милијарди динара у последњих неколико месеци, чиме је повећана динарска ликвидност.

"Чињеница да за те динаре нико није куповао девизе, указује на стабилност курса динара", истакао је Јелашић.

Уз обећање да ће се НБС домаћински односити према властитим девизним резервама, које тренутно износе око 9,97 милијарди евра, Јелашић је најавио да ће их користити само за евентуалне интеревенције на девизном тржишту, како не би долазило до превеликих дневних осцилација курса националне валуте.

"Надам се да ће се после усвајања буџета за наредну годину, и уз примену споразума са ММФ, кад све то заживи и када најављене приватизације додатно повећају девизни прилив, може доћи до евентуалног јачања вредности динара, рекао је Јелашић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом