Прави опоравак привреде 2011.

Влада Србије у следећој години очекује привредни раст од 1,5 процената. Прави опоравак привреде може се очекивати тек 2011. године, када би резултати могли да буду бољи од оних из 2008. године, рекао премијер Цветковић и најавио интензивирање радова на инфраструктурним пројектима.

Председник Владе Мирко Цветковић изјавио је да ће Србија пуном снагом у опоравак привреде кренути тек 2011. године, када ће, како се процењује, бити премашен ниво раста бруто домаћег производа из 2008. године, односно времена пре почетка економске кризе.

Oбраћајући се члановима Привредне коморе Србије, Цветковић је рекао да је за идућу годину планиран раст БДП од 1,5 одсто, што ће бити слабији резултат него у 2008. години.

Представљајући економски план Владе Србије за 2010. годину, премијер је истакао да се у наредној години не планирају нова пореска оптерећења привреде, а пензије и плате у јавном сектору ће бити замрзнуте.

Према његовим речима, Влада ће 2010. године наставити да подстиче привреду кроз субвенције за одобравање кредита за ликвидност, инвестиције и потрошњу, али да ће ниво субвенција бити нижи него у овој години.

Буџетски дефицит ће, како је прецизирао, у наредној години бити четири одсто, а циљ Владе Србије је да у наредних четири до пет година дефицит државне касе буде потпуно анулиран.

Говорећи о порезима у следећој години, Цветковић је рекао да ће бити враћен порез на камате на штедњу у банкама који је укинут прошле године, али ће износити 10 одсто, а не 20 одсто, колики је био у 2008. години.

У 2010. години Цветковић је најавио стабилни курс динара, даље смањење референтне каматне стопе Народне банке Србије, нижу стопу инфлације од овогодишње (која ће како се очекује изности 7,5 одсто) као и стабилне цене.

Премијер је рекао да ће 2010. године бити спроведена реформе јавног сектора. Најављено је и интензивирање радова на инфраструктурним пројектима, Кородору 10, железници и аутопуту Јужни Јадран.

ПКС предложила мере економске политике

Основни захтев српске привреде јесте да се у идућој години обезбеди стабилност и одрживост националне валуте, изјавио је председник Привредне коморе Србије Милош Бугарин.

На седници Управног одбора ПКС-а, Бугарин је указао на важност обезбеђивања стабилности курса, како би била избегнута ситуација из последњег квартала просле године, када је забележен велики пад вредности динара.

"Сада је готово 50 одсто српских компанија исказало негативан финансијски резултат због негативних курсних разлика", истакао је Бугарин.

Друга мера економске политике за 2010. годину коју ће ПКС предложити јесте смањење стопе обавезнних девизних резерви које банке издвајају у Народну банку Србије, да би комерцијални кредити били доступнији српским привредницима.

Монетарна политика НБС треба да буде усмерена на смањење обавезне резерве по основу девизне штедње да би се банкама омогућило да под повољнијим условима пласирају кредите клијентима, рекао је Бугарин, наглашавајући да ти кредити треба да буду намењени извозном сектору, пољопривреди и грађевинарству.

Следећа мера односи се на укључивање државе у одређеном моменту као гаранта за кредитирање оних клијената који немају могућност да дају обезбеђење.

Бугарин је оценио да мере Владе и НБС крајем 2008. и током ове године представлају парцијални одговор на економску кризу, објашњавајући да се одређени део примедби привредника односи на мере које су имале краткорочан ефекат, без средњорочних и дугорочних циљева.

Истакао је да би последице светске економске и финансијске кризе по српску привреду биле веће да није било мера Владе, али да је важно да се у економској политици за 2010. на време припреме одређене мере.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 17. јул 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом