Пресушио "пустињски рај"

Дужничка криза Дубаија, прети да измени панораму "Калифорније арапског света". Под притиском финансисјке кризе, водећа државна инвестициона компанија затражила одлагање отплате дуга. Позив у помоћ био сигнал за светске берзе, које су одреаговале новим обарањем цене црног злата.

Под притиском светске финансисјке кризе, водећа државна инвестициона компанија у Дубаију, затражила је одлагање отплате неколико милијарди долара дуга.

То ће бити први корак у реорганизацији "Dubai World" фирме која је највише допринела наглом привредном расту тог емирата, а чији укупан дуг износи скоро 60 милијарди долара.

Позив у помоћ из Дубаија био је сигнал за светске берзе, које су одреаговале новим падом цене црног злата, најзаслужнијег за то што је из пустињског песка никао један од најлуксузнијих градова света.

Дужничка криза Дубаија, прети да измени панораму "Калифорније арапског света", препознатљиву по најлуксузнијем хотелу на свету "Бурџ ел Арабу", спектакуларним грађевинама и вештачом острву Палма.

Инвестициони гигант "Dubai Wоrld", затражио је од кредитора да одложе наплату дуга, до краја маја 2010. године.

Компанија је главни инвеститор пројеката вредних и по 100 милијарди долара. Власник компаније је влада Дубаија, чији спољни дуг износи 80 милијарди долара. Очекује се да ће први у помоћ притећи други богати емирати, пре свега Абу Даби.

"Продаја обвезница помогла би властима Дубаија да отплаћују дуг, помогну економски раст и поврате поверење у домаћи банкарски систем. То ће умањити притисак на сектор некретнина", рекао је аналитичар Камел Вазнех.

Најизвесније је да ће готово једноипомилионски "пустињски рај" морати да се одрекне досадашњег модела економског развоја, заснованог на обилном приливу страног капитала, пре свега у секторима некретнина и нафте.

Од почетка глобане кризе, цене некретнина у једном од седам Уједињених Арапских Емирата, у коме је просечна плата 3.500 долара, су преполовљене, а број туриста је десеткован.

Прва реакција на позив за помоћ из Дубаија уследила је на тржишту нафте, чија је цена пала на 77,35 долара за барел.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. јул 2025.
31° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом