Продајом потраживања до новца

Тешко наплатива потраживања један су од највећих проблема српске економије. Фирме које немају времена да чекају наплату потраживања одлучују се да их продају посебним фирмама.

У Србији је тренутно 62.000 предузећа има блокиран рачун, а дуговања се мере десетинама милијарди динара.

Многе фирме нису у могућности да враћају кредите, а неке то и не желе. Запослени у таквим предузећима не плаћају комуналне или остале дажбине.

У том случају различите агенције подсећају несавесне платише на њихове обавезе, а појединим повериоцима нуди се и могућност откупа тешко наплативих потраживања.

Неколико агенција у Србији за рачуне банака, мобилних оператора, лизинг компанија, подсећа клијенте да касне са отплатом кредита. У неким агенцијама оператери дневно обаве неколико хиљада позива покушавајући да премосте застој у отплати.

Србија је добро поднела кризу и стање је боље него у Румунији и Бугарској у којима је ситуација драматична, када је реч о великим потраживањима поверилаца.

Ликвидност може да се побољша откупом потраживања од поверилаца који немају времена да чекају наплату. У "Теленору", који такође тешко наплаћује дугове, кажу да је продаја лоших дугова уз попуст пракса у региону и да се фирме не либе таквог посла који се зове факторинг.

"Људи треба да направе разлику између прихода и прилива које једна компанија остварује. Ви као компанија можете пословати са добитком али да и даље имате проблем са ликвидношћу, те да због тога ваши рачуни код НБС буду блокирани, што може да вам изазове штете у пословању", каже Вања Тодоровић из "Теленора".

Банке се на продају тешко наплативих потраживања најчешће одлучују како не би морале да резервишу новац за лоше кредите који могу да им смање рејтинг.

У немачкој фирми "Еос Матрикс" имају сопствени новац којим купују такве дугове у 26 земаља, али уз попуст.

"У задњој години смо откупили потраживања од 1,5 милијарди евра. Ради се анализа тог портфолија и на основу те анализе дође се до одређеног износа који би Еос требалод а исплати клијентима. Наравно, тај зависи од рока", објашњава директорка "Еос Матрикс Србија" Ирина Лада.

У Српској економији незапосленост и тешко наплатива потраживања су два највећа проблема. Постоје и дуговања по кредитима на нивоу држава уз правило - што је попуст на такав дуг већи, то значи да је он теже наплатив.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом