Повратак оптимизма потрошача

Према најновијим истраживањимa, први пут од почетка светске финансијске кризе, повраћен оптимизам и потрошачко поверење. Становници Кувајта највећи оптимисти када је реч о бољем животу у наредних годину дана.

Први пут од почетка светске финансијске кризе, приметан је повратак оптимистичког расположења и потрошачког поверења, показала је анкета "Светски барометар финансијске кризе", спроведена у 24 земље у септембру и октобру.

Становници Кувајта су највећи оптимисти кад је у питању раст њиховог благостања у наредних 12 месеци, а следе Русија и САД, са изједначеним уделом оптимиста, саопштили су истраживачи Mеђународне мреже истраживања тржишта.

Најпесимистичније расположени грађани живе у Јапану, на Исланду и у Швајцарској, док оптимисти преовлађују у земљама групе БРИК (Бразил, Русија, Индија, Кина), Канади, Мексику, Аргентини и Аустралији.

У октобру је половина (око 49 одсто) укупног броја учесника анкете одговорила да од 2010. године не очекује промене свог материјалног положаја, а четвртина (25 процената) претпоставља да ће имати веће приходе.

"Светски барометар финансијске кризе", који оцењује перцепцију финансијске кризе у различитим земљама, показао је, када су у питању личне финансије, да највише песимиста живи у Северној Америци (око 35 одсто), Латинској Америци (32 одсто), а најмање у источној Европи (25 процената) и западној Европи (17 одсто).

Русију у међународној истраживачкој мрежи представља истраживачки холдинг "Ромир" који је анкетирао 1.000 одраслих становника, преноси московски дневник "Комерсант".

Руси ипак песимисти

Истраживачи су утврдили да већина становника Русије са песимизмом гледа на раст породичног буџета, 55 одсто сматра да ће се њихова плата смањити или остати на претходном нивоу.

Међутим, удео Руса који верују у раст свог благостања у наредних 12 месеци превазилази удео оптимиста у другим земљама изузев у Кувајту.

Русија дели друго место по броју позитивно расположених грађана са Сједињеним Америчким Државама (по 36 одсто).

При том се удео позитивно расположених грађана повећава са растом њихових примања, од 28 одсто у групи са ниским платама, 40 одсто у групи грађана са просечном зарадом и 47 процената оних чија су примања већа од просечних.

Повратак оптимизма међу потрошаче за социологе је разумљив, јер је криза која траје више од годину дана на измаку, а грађани су већ успели да се прилагоде, па чак и да поново праве дугорочне планове.

Према анкети Центра за стратешка истраживање највеће руске осигуравајуће компаније, Росгостраха, Руси рачунају на повећање реалних примања у 2010. години за 16 одсто, а у наредних пет до седам година за 54 процента.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. јул 2025.
34° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом