Гасни аранжман почетком децембра

Потписивање српско-руског спразума о гасном аранжману заказано за 5. децембар, јавља руска новинска агенција "Интерфакс". Руска делегације на челу са Алексејем Милером долази идуће недеље у Београд. Како РТС сазнаје поред гасовода , руска и српска страна разговараће и о снабдевању Србије гасом у наредној години , а биће постављено и питање посредника у набавци руског гаса.

Русија и Србија требало би да потпишу документа о нафтно-гасном аранжману 5. децембра у Београду, јавио је Интерфакс, позивајући се на изворе у руско-српском мешовитом Комитету за економску сарадњу.

Руску делегацију ће на церемонији представљати председник Управног одбора "Гаспрома" Алексеј Милер.

Међу билатералним документима могли би бити потписани уговори о куповини 51 одсто акција НИС-а од стране "Гаспромњефта", меморандум о изградњи крака гасовода Јужни ток кроз Србију, као и меморандум о изградњи и модернизацији подземног складишта гаса Банатски двор.

Како РТС сазнаје поред гасовода , руска и српска страна разговараће и о снабдевању Србије гасом у наредној години , а биће постављено и питање посредника у набавци руског гаса.

Агенцији Бета српски извори у Москви потврдили су да ће Милер посетити Београд 5. децембра, али нису могли да потврде и потписивање наведених докумената.

У делегацији ће бити и представник председника Русије за Централни федерални округ Георгиј Полтавченко.

Московска банка саопштила је да ће потписивању у Председништву Србије  5. децембра, поред Полтавченка, присуствовати председник Московске банке Андреј Бородин, министар спољних послова Србије Вук Јеремић и министар за економију Млађан Динкић.

О гасоводу "Јужни ток" 

Шеф управног одбора "Гаспрома" Алексеј Милер и генерални директор "Србијагаса" Душан Бајатовић разговарали су у Москви о реализацији српског дела гасовода Јужни ток и реконструкцији подземног складишта гаса у Банатском двору, саопштио је Гаспром.

Милер и Бајатовић су разговарали о току припрема за израду студије изводљивости српског дела гасовода и усагласили кораке о стварању заједничког предузећа у оквиру пројекта.

Такође су, размотрили и перспективе развоја капацитета подземног складишта гаса за повећање ефиканости испорука руског гаса у Србију и његовог даљег транзита у треће државе, наводе извори  из "Гаспрома".

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 09. јул 2026.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом