Алжир шанса за српске привреднике

Алжирски министар Абделмалек Селал позвао српске компаније да учествују у развојним пројектима Алжира. Министар Динкић сматра да је то велика шанса српске привреде, јер Алжир улаже 150 милијарди долара у петогодишњи развојни програм.

Компаније из Србије заинтересоване су да учествују у великим пројектима у Алжиру, у оквиру петогодишњег развојног прогама вредног 150 милијарди долара, изјавио је министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић на седници Мешовитог комитета Србије и Алжира који је одржан после паузе од чак 20 година.

Алжирски министар за водне ресурсе Абделмалек Селал позвао је српске компаније да учествују у пројектима предвиђеним петогодишњим планом развоја Алжира, нарочито у водопривреди, јавним радовима и високоградњи.

Петогодишњим планом, како је раније саопштено, планира се изградња милион нових станова у Алжиру, десетак брана, ауто пута у дужини од 1.200 километара, постројења за десалинизацију воде.

Трговинска размена Србије са Алжиром смањена 50 пута

Динкић је рекао да су политички односи две земаље одлични, али да их не прати добра економска сарадња, о чему сведочи и достигнути обим спољнотрговинске размене од свега десет милиона долара.

"То је далеко мање од обима размене која је остваривана осамдесетих година прошлог века и која је премашивала 500 милиона долара", нагласио је Динкић.

Са његовом оценом сложио се и алжирски министар рекавши да је обим економске размене мали и да би требало радити на унапређењу економске сарадње.

Према Динкићевим речима, на састанку са министром за водне ресурсе Алжира, идентификоване су бројне области за сарадњу у изградњи инфраструктуре као што су водопривреда и високоградња, а у индустрији постоје потенцијали за сарадњу у фармацеутској индустрији, пољопривреди (извоз житарица и пољопривредне механизације), туризму, енергетици, војној индустрији.

Као примере успешног наступа на алжирском тржишту Динкић је навео и заједнички ангажман српске компаније "Хидротехника - хидроенергетика" са алжирским предузећем на изградњи брана у тој земљи.

"Србија има и добре научне институте, као што су Институт за ратарство и повртарство из Новог Сада, и Институт за кукуруз из Земун поља који могу да пруже и стручну помоћ својим алжирским колегама. Такође, имамо и добре произвођаче намештаја, па верујемо да можемо наћи купце на алжирском тржишту", напоменуо је Динкић.

Министар је нагласио да је задатак Мешовитог комитета да припреми више споразума из различитих области, који ће бити потписани приликом скорашњег доласка председника Алжира и министра одбране те земље.

Динкић је рекао да би Комитет требало да разреши и питање банкарских гаранција које се не прихватају од наших предузећа у Алжиру, што им отежава пословање.

"У разговору са министром закључили смо да постоје три могућности за решавање тог проблема, а једна је и потписивање посебног споразума између Централних банака", рекао је Динкић и додао да су друга два решења, оснивање заједничких предузећа, у којима би алжирски партнери обезбедили гаранције, или и да српска Агенција за осигурање и финансирање извоза издаје гаранције, које би Алжир признавао.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. јул 2025.
31° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом