АПЕК за слободно тржиште

Неопходна је сарадња да би се отклониле трговинске баријере и либерализовало тржиште, порука је лидера АПЕК-а на крају самита у Сингапуру. Обама нагласио да се светска економија извлачи из кризе, а Медведев је против протекционизма у свим сферама.

У саопштењу 21 земље на завршеном Азијско-пацифичком форуму за економску сарадњу у Сингапуру, наглашава се неопходност јачања сарадње земаља тог региона као и отклањање трговинских баријера и протекционизма ради либерализације тржишта.

Пакети за стимулацију привреде и друге мере поставили су светску привреду на пут опоравка, али земље света морају да наставе да се залажу за слободну трговину и инвестиције да би осигурале раст, рекли су светски лидери на крају форума.

Лидери су одбацили сваки облик протекционизма и сложили се да је потребно усвојити дугорочну стратегију раста која узима у обзир потребе различитих привреда земаља, од Чилеа до Кине.

"Опоравак још увек није базиран на солидној основи и регион не може да делује као да је све у најбољем реду", рекао је премијер Сингапура Ли Сијен Лонг читајући заједничко саопштење вођа АПЕК-а.

"Потребан нам је нови модел за економску интеграцију", наводи се у том саопштењу.

Председник Русије Дмитриј Медведев рекао је да је постигнута сагласност да чланице међународне заједнице уложе напоре да би се отклонио протекционизам, не само у трговинској сфери, већ да се уопште елиминише, како би се ојачала светска економија.

Амерички председник Барак Обама је нагласио да је светска економија на путу изласка из рецесије, апелујући на финасијске институције да остану доследне у примени јединствених мера у борби за стабилизацију тржишта.

Обама је истакао да ће Вашингтон преузети кораке за успостављање дугорочне политике у смањивању емисије штетних гасова и тако се придружити међународној заједници у борби против загађења животне средине.

Међутим, у званично саопштење није ушло одређивање конкретних циљева за смањење испуштања гасова са ефектом стаклене баште.

На самиту су утврђене заједничке мере у борби против климатских промена које ће се  тек разматрати, на конференцији у Копенхагену за три недеље.

АПЕК, чије чланице дају више од 54 процената светског бруто домаћег производа и у којима живи више од 40 одсто светског становништва, формиран је пре 20 година да промовише већу трговину и сарадњу међу земљама Пацифика.

Дводневном скупу присуствовали су, осим Обаме и Медведева, кинески председник Ху Ђинтао, јапански премијер Јукио Хатојама, аустралијски премијер Кевин Рад и још 18 лидера.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом