субота, 14.11.2009, 10:38 -> 13:46
АПЕК тражи пут из кризе
Највећа претња за опоравак светске економије јесте протекционизам, став је светских лидера са самит АПЕК-а у Сингапуру. Америка ће се придружити транспацифичкој зони слободне трговине. Обама најавио веће ангажовање у Азији.
У Сингапуру се одржава дводневни Самит земаља чланица Азијско-пацифичког форума за економску сарадњу. Главне теме су начини за превазилажење глобалне економске кризе, борба против протекционизма и климатских промена.
Закључак највиших државних званичника окупљених на Азијско-пацифичком самиту, јесте да протекционизам представља највећу претњу за опоравак светске економије.
Лидери верују да је интеграција јасан будући тренд, јер економије АПЕК-а имају колективни потенцијал да стимулишу привредни опоравак и глобалну трговину усмере у правцу стварања система, заснованог на флексибилнијим правилима.
"Треба да се уздржимо од протекционизма у било ком облику. Приступ држава у развоју међународним тржиштима, јесте гаранција њиховог напредног развоја", изјавио је председник Русије Дмитриј Медведев.
САД у транспацифичкој зони слободне трговине
Амерички председник Барак Обама изјавио је у Токију да ће се САД придружити транспацифичкој зони слободне трговине, чиме је наговестио да Вашингтон неће заступати протекционизам упркос глобалној кризи.
Обама је такву одлуку најавио уочи доласка у Сингапур. Одлука Вашингтона да се придружи транспацифичком партнерству, слободној зони трговине у којој су поред осталих Чиле, Нови Зеланд, Сингапур и Брунеји, дочекана је аплаузом међу учесницима самита.
Дводневном скупу присуствују поред Обаме, кинески председник Ху Ђинтао, јапански премијер Јукио Хатојама, аустралијски премијер Кевин Руд и још 18 лидера.
Земље АПЕК-а, окренуте слободној трговини и улагањима, дају више од 54 процената светског бруто домаћег производа и у њима живи више од 40 одсто светског становништва.
Обама најавио веће ангажовање САД у Азији
Обама је најавио, током посете Јапану, веће ангажовање САД у Азији и обавезао се да ће радити на продубљивању дијалога са Кином.
"Иако наша посвећеност овом региону почиње у Јапану, она ту не престаје", рекао је Обама у говору пред 1.500 људи у јапанској престоници, првој станици у оквиру његове деветодневне турнеје по Азији.
Обама је поздравио све већу улогу Пекинга на глобалном тржишту, али је истовремено указао да убрзани економски развој прати повећана одговорност.
"САД не желе да ограниче Кину, нити желе да продубљивање односа са Кином значи слабљење наших билатералних односа. Напротив, успон јаке и напредне Кине могао би да буде извор снаге за заједницу држава", рекао је Обама у Токију.
Амерички председник је позвао државе у развоју да предузму "значајне акције" на смањењу емисије гасова који изазивају глобално загревање, тему коју ће, како се очекује, покренути током посете Кини, која је поред САД, један од највећих произвођача гасова са ефектом стаклене баште
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар