субота, 14.11.2009, 07:45 -> 15:04
Српске њиве без воде
У Србији се наводњава само 30.000 до 40.000 хектара земље. Од Светске банке узет кредит намењен изградњи система за наводњавање, али се тај новац не користи због неиспуњавања услова.
Према званичним подацима, у Србији се наводњава само 30.000 до 40.000 хектара земље, што је око један одсто. Међутим, у Републичкој дирекцији за воде верују да је проценат и десет пута већи јер многи воду користе нелегално.
"Данас наводњавање у Србији иде тако што неко захвата воду, не плаћа је и види просто уштеду у томе што не плаћа. У новом систему вода ће се плаћати. Ја бих волео свима да кажем да је цена воде најнижа у региону и да ће то учествовати јако мало на трошковној страни наводњавања, али ће бити системски приступ", рекао је Дмитар Жакула из Републичке дирекције за воде.
Новац за наводњавање постоји, обезбедила га је Светска банка, али га Србија не користи. Од 75 милиона долара намењених изградњи система за наводњавање и одбрану од поплава утрошено је пет милиона. Од тога ни долар за наводњавање.
А да би кредит Светске банке могао да се користи потребно је да се пољопривредници региструју као удружење и доставе карту подручја, односно површина које би у њиховом крају требало да се наводњавају.
Комисија у међувремену процењује да ли је до тог подручја могуће довести воду и колико би систем за наводњавање био искоришћен.
То практично значи да улагања нема, ако је мало оних који би воду из система користили.
Регистрована три удружења корисника вода
За сада су у Србији регистрована три удружења корисника вода, у Великој Плани, Стрижи и Коњуху и они би ускоро могли да добију новац за градњу система.
"Оно што нас је навело да се пријавимо за изградњу система за наводњавање, јесте недостатак парцела које су имале могућности за наводњавање. Због тога смо ишли у потрагу за таквим парцелама и до 50 километара далеко, узимали у закуп до Варварина и Краљева уз Мораву. Изградњом система за наводњавање моћи ћемо да користим наше њиве. Биће велика уштеда у енергији и у радној снази", рекао је Звонимир Гилић из Коњуха.
Удружени пољопривредници из Коњуха у тренутним условима годишње произведу више од 100 вагона воћа и поврћа, више од два милиона лозних калемова и више од два милиона воћних садница. Са системом за наводњавање производиће више и квалитетније.
Класична производња ратарских култура тешко да ће моћи да прође техно - економску анализу за наводњавање у будућности.
"У овом тренутку по садашњим ценама може се чинити да ће све бити могуће наводњавати, међутим, један заливни систем се купује за већи број година, како ће цена воде у наредним деценијама имати узлазни тренд доћи ћемо до тренутка када то неће бити исплативо", каже Жакула.
Скупља вода довешће и до кажњавања оних који воду сада користе нелегално, не плаћајући ништа, јер нису на удару инспекцијских служби. А такво понашање у Европској унији неће бити прихватљиво.
Важно је рећи да ће системе за наводњавање моћи да користе само произвођачи садног материјала, семенских култура, воћа и поврћа и украсног биља и цвећа, али не и они који се баве класичном ратарском производњом.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар