Криза променила навике Њујорчана

Прошло је 80 година од почетка Велике депресије и годину дана од почетка најновије економске кризе. Грађани Њујорка кажу да су осетили финансијску кризу, иако тврде да је њихов град другачији од остатка Америке и да је криза стигла нешто касније.

Прошла недеља бележи два неславна јубилеја. Навршило се 80 година од почетка Велике депресије и годину дана од почетка најновије економске кризе.

Стопа незапослености у Америци премашила је 10 одсто, што је максимум у протеклих 26 година.

Иако је најављено да Америка излази из рецесије, пут опоравка биће дуг, кажу стручњаци.

Грађани Њујорка кажу да су осетили ову нову финансијску кризу, иако тврде да је њихов град некако другачији од остатка Америке и да је криза овде стигла нешто касније, што је мало парадоксално ако се узме у обзир да је овде на Вол Стриту, све и почело.

Писац Роберт Филдс рекао је да је Њујорк увек имао више индустрија, кад једна пропада, друга се развија.

"Имате Детроит који зависи од аутомобила, и он је уништен. Ми сем Вол Стрита имамо још понешто", изјавио је Филдс.

Из Њујорка је отишло 250 хиљада људи, махом оних који су изгубили посао у финансијској индустрији. Све је мање и имиграната, јер нема више толико посла. И на Менхетну, мора да се приштеди.

Туристички водич у Њујорку Едријен Кон каже да грађани више не посећују ресторане као некада.

Таксисткиња Едит Мартино није имала обичај да носи ручак од куће.

"Када се бавите овим послом, немате обичај да од куће понесете ручак, знате, возите се, станете, ручате у ресторану или било где у граду. Али, морала сам да штедим. Спремала сам ручак код куће, носила и флашу воде, понекад чак и скувам кафу код куће па понесем само да уштедим", каже Мартино.

Криза у Њујорк можда јесте стигла касније, али људи су овде као и у остатку Америке, једнако исфрустрирани када је реч о онима који раде на Вол Стриту.

Када је реч о најављеном изласку Америке из рецесије, грађани Њујорка су опрезни у предвиђањима.

Волела бих да мислим да ће сви сада мало да се примире, после свега што се десило, и да схвате да је за нама страшно време. Да запамте да су људи губили послове", каже домаћица Вероника Смит.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 23. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом