Вози ко има и ко мора

Општа је оцена да је гориво у Србији скупо због слабе конкуренције, јер НИС до краја идуће године има монопол. Приватни прометници сматрају да нас странци заобилазе кад год могу. Возачима је гориво скупо и велики издатак, посебно у кризним временима.

Министарства трговине и финансија требало би у понедељак да дају мишљења о поскупљењу нафтних деривата, које је предложило Министарство енергетике. Предвиђено је да средином седмице бензини, у просеку, поскупе око 4,5 динара, а дизел горива чак 5,3 динара по литру. Велика је бојазан да због поскупљења деривата не поскупе и други производи и услуге.

Возачима је гориво скупо и велики издатак, а посебно у ова кризна времена. Возе кажу само они који морају због посла, док остали "пале" ауто само по потреби.

Уколико поскупи литар моторног и безоловног бензина од 95 октана коштаће више од 105 динара, а дизел Д2 нешто преко 94 динара. 60 одсто цене једног литра су акцизе и ПДВ што се слива у државну касу.

У Министарству енергетике објашњавају да је поскупљење последица драстичног скока црног злата на светској нафтној пијаци.

"Цена нафте типа Урал је расла на светском тржишту у протеклих 15 дана проценат промене је виши од 9,92, што је више за 8 долара у односу на претходни период када је рађен просек", рекао је Милан Будимир из Министарства енергетике.

Општа је оцена да је гориво код нас скупо због слабе конкуренције јер НИС до краја идуће године има монопол. Приватни прометници сматрају да нас странци заобилазе кад год могу.

"Држава би, на пример, смањењем акциза повећала огроман промет странаца поготову камионџија тако што би убирала огроман ПДВ, а изгубила би један мали део акциза", сматра власник пумпе из Пирота, Љубиша Антић.

Крајем седмице за барел нафте плаћало се на њујоршкој берзи 80 долара. Стручњаци наводе два кључна разлога поскупљења нафте.

"Први је што улазимо у циклус где се светска економска привреда полако опоравља, а то значи и већу тражњу за горивом", сматра професор Владимир Круљ.

Дрги фактор је доступност нафте јер она долази из Нигерије, Ирана, па и Ирака, а то нису земље најбољег геостратешког окружења, рекао је Круљ.

Анализе указују да се тренд раста цена сирове нафте наставља. Прогнозе су да ће до Нове године барел сирове нафте достићи цену 85 долара, али стрчњаци сматрају да се неће поновити дивљање цена из 2008. године када се за барел плаћало и 180 долара.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 23. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом