Кина осуђује америчке царине на челик

Увођење антидампиншких царина САД на челичне производе из Кине изазвало оштре реакције. Кина сматра да су то неправедне протекционистичке мере и захтева признавање њене економије за тржишну.

Народна Република Кина оценила је као протекционизам америчко увођење антидампиншких царина на увоз челичних цеви кинеске производње и позвала Вашингтон да хитно призна да је Кина тржишна економија, недељу дана пред посету америчког председника Барака Обаме тој азијској земљи.

САД су у четвртак увеле прелиминарне антидампиншке царине у висини од 36,53 до 99,14 одсто на 2,63 милијарде долара вредан увоз кинеских челичних цеви које се користе у индустрији нафте и природног гаса, што је највећа до сада америчка трговинска акција против Кине.

Антидампишке царине, државе уводе уколико су цене производа које увозе на своје тржиште далеко ниже од цене домаћих производа чак и после оптерећења регуларним царинама.

Америчко министарство трговине је објавило ту одлуку недељу дана пред Обамину посету Азији, током које ће боравити и у Пекингу и Шангају.

Та прелиминарна одлука је уследила после септембарског Обаминог увођења  компензационих царина од 10,69 до 30,69 одсто на кинеске челичне производе како би се надоместиле субвенције кинеске владе којима се подстиче производња, као и увођења 35-процентне заштитне царине на увоз кинеских аутомобилских гума, после жалби америчких синдиката да јефтин увоз из Кине приморава америчке фабрике на затварање.

"Кина се одлучно противи тим неправедним протекционистичким мерама и предузеће кораке за заштиту интереса наше домаће индустрије", указало је кинеско министарство трговине.

"Надамо се да ће САД напустити предрасуде и што је пре могуће признати тржишни економски статус Кине и равноправно се односити према кинеским фирмама", наведено је у саопштењу.

За време прошлонедељног трговинског састанка с америчким званичницима у кинеском граду Ханџоу, кинеска страна је тражила да буде призната као тржишна економија пре 2016. године.

Челичне цеви којима се могу транспортовати веома корозивни нафта и гас представљају нову могућност за кинеске прерађиваче челика. Извоз у САД, њихово највеће тржиште, утростручен је у 2008. на 2,63 милијарде долара у односу на 2007.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 23. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом