петак, 06.11.2009, 11:02 -> 11:29
Незапосленост расте упркос опоравку
У раном раздобљу опоравка од економске кризе, компаније ипак одлажу повећање броја запослених. ЕУ процењује да ће ове године стопа незапослености у еврозони порасти на 10,7 одсто, у односу на 9,5 процената прошле године.
Упркос знацима убрзавања економског опоравка широм света, мало је наде да ће се милиони људи који су изгубили посао током најтеже рецесије у протеклих 70 година у догледно време наћи у бољем положају, јер незапосленост и даље расте.
Уобичајено је да извештаји о стању на тржишту рада заостају за другим показатељима економског здравља зато што компаније одлажу повећање броја запослених у раном раздобљу опоравка.
Нека побољшања која су недавно забележена у САД, Француској, Немачкој и другим земљама, углавном су настала због привремених чинилаца као што су повремене грознице куповања и милијарде потрошене на стимулативне програме.
Европска унија је проценила да ће стопа незапослености у еврозони порасти на 10,7 одсто ове године, у односу на 9,5 процената прошле.
Незапосленост у 30 богатих држава Организације за економску сарадњу и развој креће се од ниских 3,5 одсто у Холандији до 18,3 процента у Шпанији, наводи статистичка агенција ЕУ.
У еврозони, незапосленост је највиша у протеклих десет година и у септембру је достигла 9,7 одсто.
У земљама у развоју, криза је такође узела данак. Незапосленост у Бразилији се изгледа стабилизује на 8,1 одсто, али у Мексику, пошто је у августу постигла 13 - годишњи рекорд, наставља да расте и досегла је 6,4 одсто у септембру.
У САД, економисти очекују ће нови подаци показати да се стопа незапослености попела на 9,9 одсто на крају октобра. У септембру је поставила 26 - годишњи рекорд од 9,8 процента.
У Кини, заванична стопа незапослености у градовима је 4,3 одсто за трећи квартал, иста као и за други. Али, прави број је можда два пута већи јер државни систем не бележи десетине милиона радника миграната и оне које су државне компаније "привремено" отпустиле.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар