Лакше до истог броја у другој мрежи

Оператeри мобилне телефоније у Србији, према новом закону, биће дужни да омогуће несметан прелазак корисника у другу мрежу уз задржавање истог броја. У Србији је за ту услугу заинтересовано 38 одсто корисника.

У складу с предлогом новог закона о телекомуникацијама који би у српском парламенту требало да се изгласа до краја године, оператери мобилне телефоније биће дужни да омогуће несметан прелазак корисника у другу мрежу уз задржавање истог броја.

То је обавеза свих земаља Европске уније. У Словенији се такав правилник примењује три године, па је ту погодност искористио сваки дванаести од сто власника мобилног телефона.

Дамјан Кохин из Љубљане је после три године решио да искористи право преласка код другог оператора и то ради без компликованих процедура.

"Решио сам да ово урадим и због цене и напреднијег корисничког пакета, али и квалитета оператора. Процедура није компликована, треба вам само лична карта, последњи плаћени рачун и порески број", објаснио је Дамјан Кохин, клијент "Си Мобилеа".

Агенција за регулацију у телекомуникацијама "Апек" није желела пред камере, али кажу да они само надгледају транспарентност понуде код 15 оператера колико их је на тржишту.

Оно што је у Словенији пракса три године у Србији ће бити будућност. Цео поступак траје 15 минута колико вам је потребно да попијете кафу и то на једном шалтеру. То је изазвало праву експлозију конкуренције и снижавање цена.

Ипак у почетку, код оператера је било опструкција док нису схватили да ће то радити и конкуренција уколико омета клијента да пређе баш код ње. Убрзо су одабрани оператори који брину о бази података јер клијента не треба да занима како ће се технички обавити пренос броја.

Последице по профит оператора

"Добре стране за кориснике су што је телефонирање јефтиније, али то има и негативне конотације јер због снижавања цена и конкуренције међу оперторима пада и профит и они нису више способни да толико улажу у нове технологије" сматра Томи Гачник саветник "Телетеха".

Уколико желите да пребаците исти број код другог оператора то ће вас коштати пет евра и после провера, најкасније у наредна три дана, то ће вам се у току ноћи обавити. Међутим уколико не обавестите пријатеље да сте у другој мрежи, учиниће то говорни апарат што је и заморно и скупо.

У Удружењу потрошача Словеније упозоравају да је и недореченост у рекламирању цена још један изазов за потрошаче.

"Наравно, било је и пропуста оператора јер су рекламирајући само цену позива за Словенију пропустили да укажу на папрене цене роминга. Такође клијенти су се жалили на неке од пакета интернета који нису поштовали договорену брзину, па неки сервиси у пракси нису били доступни", изјавио је Боштјан Окорн из Савеза потрошача Словеније.

Када је реч о расположењу у Србији, 38 одсто власника мобилних телефона одмах би променило оператера уз задржавање броја, али уз услов да процедура не траје дуже од једног дана на једном месту и уз накнаду не већу од 200 динара.

Колико Европска комисија сматра важним то право преносивости мобилног броја говори и казна коју је изрицала Португалији од 60 хиљада евра дневно све док је није натерала на ту обавезу.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 26. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом