Плате и пензије на леду и идуће године

Са ММФ-ом договорено да замрзавање плата и пензија буде продужено и у 2010. години, чиме ће бити остварене највеће уштеде, рекла министарка Драгутиновић. Договорен и почетак пензионе реформе. Смањење јавне потрошње и повећање инвестиција у инфраструктуру довешће до већег запошљавања, истакао министар Динкић.

Влада Србије објавила је да је са Међународним монетарним фондом постигла споразум о условима даљег коришћења кредитног "стенд бај" аранжмана.

Министарка финансија Диана Драгутиновић рекла је да ће буџет за 2010. годину имати приходе од око 655 милијарди динара, расходе од око 760 милијарди, при чему ће дефицит буџета износити око 105 милијарди динара, што је на нивоу од четири одсто бруто домаћег производа (БДП).

Министарка је подсетила да је јавна потрошња у 2009. години износила 44,5 одсто БДП, а буџетом за 2010. годину јавна потрошња биће смањена на 41,4 одсто БДП.

До следеће посете Мисије ММФ-а у фебруару Влада ће донети закон о буџетском систему и фискалној одговорности као један закон, који су до сада били одвојени законски прописи.

Са ММФ-ом је договорено да замрзавање плата и пензија буде продужено и у 2010. години, чиме ће бити остварене највеће уштеде. Договорен је и почетак пензионе реформе, чији ће се пун ефекат осетити тек 2020. године, али реформа почиње 2010, рекла је министарка.

Драгутиновићева је истакла да су две речи кључ за успех преговора са ММФ-ом - консензус у Влади и истрајност.

Министарка је рекла да је кључна полуга програма фискално прилагођавање које ће се извршити на рачун расхода државе, и то, пре свега, текућих расхода.

Покривање буџетског дефицита кредитним задуживањем

Министарка рекла је да ће Влада буџетски дефицит покрити кредитним задуживањем на домаћем финансијском тржишту и код међународних финансијских институција.

Министарка је навела да Србија на свом рачуну има неутрошена средства од 400 милиона евра, а рачуна се и на повољне кредите Светске банке, од које би до краја године требало да стигне 200 милиона долара, а део од 300 милиона долара до краја следеће године.

До краја године требало би да стигне и грант од Европске уније од 50 милиона евра, а у следећој години још 100 милиона евра, као и макрофинансијска помоћ од 200 милиона евра, рекла је Драгутиновић.

Министарка је подсетила и да је Србија од ММФ-а добила 600 милиона долара на основу специјалних права вучења, који ће такође ићи у буџет.

Драгутиновић је напоменула да Србија рачуна и на средства од руског кредита, истичући да преговори нису завршени, као и да су за српску страну прихватљиви само услови задуживања који су бољи од оних које може добити на домаћем финансијском тржишту.

Предлог реформе пензионог система у фебруару

Потпредседник Владе Јован Кркобабић најавио је да ће до краја фебруара бити готов предлог реформе пензионог система, у који ће бити унете промене договорене са ММФ-ом.

Реформа система пензијско-инвалидског осигурања није условљена захтевима ММФ-а, рекао је Кркобабић и објаснио да је реформа потребна због тога што је садашњи пензиони систем настао давно, у другим условима.

Плате и пензије ће, како наводи Кркобабић, у овој и наредној години бити замрзнуте на нивоу из новембра 2008. године, али ће у 2011. години бити усклађиване на вишем нивоу, зависно од економског раста земље", рекао је Кркобабић.

"Колико ће то бити не зависи од наше добре воље, већ од привредног раста и простора за раст плата и пензија, тако да тај привредни раст не буде угрожен", рекао је Кркобабић и напоменуо да није утрврђена никаква формула за усклађивање пензија у 2011. године.

Прецизан договор о томе биће утврђен 2010. године, када се буде доносио буџет за 2011. годину.

Средства од ММФ-а за јачање девизних резерви

Гувернер Народне банке Србије Радован Јелашић рекао је да ће средства из кредитног аранжмана са ММФ-ом ићи и за јачање девизних резерви централне банке које сада износе 9,7 милијарди евра, а да ће накнадно бити договорена тачна динамика повлачења тих средстава.

Према његовим речима, сада се зна да средства од ММФ-а неће бити повучена на почетку аранжмана већ у једнаким траншама током трајања аранжмана.

Гувернер је рекао да је с ММФ-ом договорено да монетарна политика и у наредној години буде фокусирана на инфлацију, која је пројектована у распону од шест плус минус два одсто.

Кад је реч о банкарском сектору, Јелашић је указао да су банке значајно повећале изложеност према Србији, односно обим кредитирања, што даје могућност да у одређеној мери добију олакшице, што је било и предвиђено Бечким споразумом.

Банке су се Бечким споразумом, који је договорен у марту ове године под покровитељством ММФ-а, обавезале да обим кредитирања у Србији одрже на нивоу с краја 2008.

Званични разговори Владе Србије и ММФ-а о другој и трећој ревизији кредитног "стенд бај" аранжмана од 2,9 милијарди долара почели су у понедељак, 26. октобра.

Србија је до сада повукла прву рату од око 788 милиона евра. Одбор директора ММФ-а је 15. маја за око седам пута повећао "стенд бај" аранжман Србији који је одобрио у јануару 2009. године.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 26. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом