уторак, 01.11.2016, 14:08 -> 14:39
Извор: Бета
ММФ сагласан са Владом Србије око повећања плата и пензија
Мисија Међународног монетарног фонда (ММФ) саопштила је да се сложила с планом Владе Србије о једнократним расходима, укључујући и исплату пензионерима, као и са планом о повећању плата и пензија и о решавању старих дугова државних предузећа.
У саопштењу после шесте ревизије текућег аранжмана са Србијом, истакнуто је да је постигнут и споразум о кључним параметрима за државни буџет Србије за 2017. годину и да је препоручено убрзање структурних реформи.
"Приоритет је да се настави са постепеном фискалном консолидацијом и да се обезбеди стабилан силазни тренд јавног дуга. У тим оквирима, Мисија ММФ-а је постигла споразум с властима Србије о таргетираном повећању пензија и зарада у јавном сектору", наведено је у саопштењу шефа мисије ММФ-а Џејмса Руфа.
Мисија ММФ-а очекује да ће фискални дефицит опасти на 1,7 процената БДП-а у 2017. години, уз даљи пад укупних маса пензија и зарада као удела у БДП-у, које ће се приближавати "одрживијим нивоима" у средњорочном периоду.
Мисија ММФ је стигла у Београд 20. октобра ради разговора о шестој ревизији трогодишњег стенд-бај аранжмана из предострожности, који је Србија склопила са ММФ-ом у фебруару 2015. године.
Средином децембра Извршни одбор ММФ-а разматраће извештај мисије о најновијој, шестој ревизији аранжмана са Србијом и, уколико извештај буде позитивно оцењен, Србији ће бити на располагању 68,53 милиона евра, чиме ће укупан расположиви износ бити 662,58 милиона евра.
Власти Србије су најавиле да не намеравају да повлаче та средства.
"Добри резултати економског програма Србије се настављају. Економски раст јача, а показатељи тржишта рада бележе приметно побољшање. Очекујемо да ће реални раст БДП-а износити 2,7 процената у 2016. и три процента у 2017. години. Инфлација је и даље умерена, упркос убрзању раста зарада у приватном сектору", пише у саопштењу Мисије ММФ-а.
Мисија подржава намеру Народне банке Србије да снизи циљану инфлацију на три процента, са одступањем од плус-минус 1,5 одсто.
"Ова промена је одраз значајног побољшања основних макроекономских показатеља и утиче на јачање поверења. Такође, та одлука (НБС) ће помоћи да се додатно снизе каматне стопе и подстакне коришћење динара у економији Србије. Актуелни опрезно релаксирани став монетарне политике и даље је усклађен са новим циљем, а очекивања су да ће инфлација почети да постепено расте током 2017. године", наводи се у саопштењу.
Додаје се да се веома добри фискални резултати настављају, јер су приходи изнад очекиваних, док су се расходи задржали у оквиру програмских циљева.
"Дефицит општег нивоа државе је сада пројектован на нивоу од 2,1 проценат БДП-а у 2016. години. Пад јавног дуга се одвија годину дана брже од плана и предвиђа се да ће до краја године бити на нивоу испод 74 процента БДП-а. С обзиром на ове резултате, који су изнад очекивања, мисија се сложила с планом власти Србије да употребе део фискалног простора у 2016. години за покривање одређених једнократних расхода, укључујући исплату пензионерима, као и за решавање старих дугова државних предузећа", истакла је Мисија ММФ-а.
Властима у Србији је препоручено се "одлучно позабаве структурним изазовима".
"Реформе јавног сектора морају да се убрзају у циљу обезбеђивања бољих јавних услуга као и доприноса процесу фискалне консолидације. Посебно се касни са реформама образовног система", оценила је Мисија ММФ-а.
Указано је да су "потребне одлучне активности" да би јавна комунална и друга државна предузећа престала да представљају оптерећење по јавне ресурсе.
"У овом контексту, програм ће захтевати израду јасних планова за трајно решење или реструктурирање РТБ 'Бора', 'Ресавице', 'Петрохемије', 'Азотаре' и МСК. Веома је битно да престане пракса финансирања слабих јавних субјеката и предузећа путем дуговања према 'Србијагасу' и ЕПС-у", упозорила је Мисија ММФ-а.
У саопштењу је наведено да стратегија решавања проблематичних кредита даје резултате, али су потребне "одлучније активности" у циљу смањења нивоа ненаплативих кредита, укључујући и у државним банкама.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар