Поступак против Хрватске због конверзије кредита

Европска комисија, након учесталих упозорења, покренула је поступак против хрватске Владе о повреди права ЕУ због конверзије кредита из швајцарских франака у евре, пише "Јутарњи лист".

Позивајући се на своје изворе, овај загребачки дневник пише да је "већ учињен први корак и Хрватској упућено писмо формалног обавештења".

Из Европске комисије, а и из хрватске Владе, протеклих су месеци рекли да су "у контакту" и да покушавају да појасне случај конверзије али, чини се, комисија није задовољна свим аргументима које је до сада пружила влада у одбрани те одлуке.

Јутарњи пише да је наводно писмо "формалног обавештења" послато још пре три седмице, али то није објављено ни из Европске комисије ни из хрватске владе.

Комисија иначе не објављује када се некој држави пошаље такво писмо, што је први корак у такозваној "инфрингемен" процедури, наводи лист.

И пре је повереник за финансијске услуге Џонат Хил, који је у међувремену поднео оставку након што је на референдуму народ његове државе одлучио напустити ЕУ, упозоравао на могућност покретања поступка против Хрватске због конверзије кредита у швајцарцима, подсећа "Јутарњи лист".

Хил је, како се наводи, још у мају у расправи пред Европским парламентом упозорио да се "праведније треба расподелити трошак конверзије".

"Разматрамо отварање поступка због повреде европског права ако буде потребно.

"Хрватска влада нам каже да разговарају с банкама с циљем проналаска опције којом би се праведније делио терет конверзије. Ми то одобравамо, али убрзо мора доћи до напретка или ћемо предузети одговарајуће поступке", упозорио је тада Хил.

И сада, према незваничним изворима, Комисија је то учинила.

Из ЕУ су стално упозоравали да при решењу проблема какви су конверзије кредита треба пронаћи равнотежу између заштите права потрошача, али и задржавања стабилности банкарског система.

Није тајна, пише лист, да су неке државе чланице ЕУ, чије су банке власници неких банака у Хрватској, тражиле од Европске комисије да истражи овај случај у Хрватској.

Крајем маја прошле године, за време Владе премијера Зорана Милановића, Хрватска је прихватила предлог тадашњег министра финансија Бориса Лаловћа да се сви кредити у швајцарцима конвертирају у евро према каматној стопи која је вредела на дан подизања кредита.

Хрватски медији су тада јавили да би требало да се израчуна разлика између кредита у францима и кредита у еврима, а онда би се тај износ отписао у делу главнице.

Трошак конверзије из швајцарца у евре, према тада незваничним информацијама, сносиле би банке, а држава би износ губитка банака компензовала као пореску олакшицу.

Катарина Луцић из Удружења Франак изјавила је да је за њих најбитније смањење главнице враћање главнице на почетно стање.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом