четвртак, 21.04.2016, 19:30 -> 20:00
Извор: РТС
Чекајући укидање прелевмана, млекари смањују производњу
Иако је прошле године у средњем Банату забележен пораст броја говеда за 13, а млечних крава за осам одсто, произвођачи млека са неизвесношћу очекују укидање државних прелевмана на увоз млека и млечних производа из Европске уније. Кажу, квалитетом могу да буду конкурентни, али не и ценом.
На фарми Душана Тодорова из Зрењанина тренутно је 54 грла, од чега 20 музних крава. Дневно испоручује око 440 литара млека, а могао би и више. Неизвесност на тржишту која се очекује после евентуалног укидања прелевмана на увоз млека и млечних производа натерала га је да смањује производњу.
"Сад планирамо само да преживимо и чекам да видим шта ће се са Европском унијом десити. Ако буде да се увозе из Европске уније сиреви, неки производи који су ко зна каквог квалитета и по којим ценама, бојим се да не прођемо као свињари", каже произвођач млека Душан Тодоров.
Фарма Тодорових је у Мужљанском риту. Пашњаци су свуда около, па син Ненад сматра да млечно говедарство овде има шансу уз подршку државе.
"Треба што више да искористимо природне ресурсе и остале ресурсе. Постоји могућност да се фарма прошири и у функционалном делу и у производном делу", истиче произвођач млека Ненад Тодоров.
У зрењанинском "Млекопродукту" кажу да, на пример, сир произведен код њих кошта три и по, а стране компаније нам га нуде по један и по евро за килограм. Укидање прелевмана изазвало би ланчану реакцију.
"Истог момента 'Млекопродукт' ће престати са откупом на 60 одсто у 25 села Средњобанатског округа", каже директор "Млекопродукта" у Зрењанину Живанко Радованчев.
Представници Скупштине Србије у последњем сазиву наводе да су помогли сточарима који су повлашћени при закупу државне земље и да им се приликом пречег закупа рачуна средња републичка цена.
"Уколико је закупнина негде рецимо 500 евра, он има право да прихвати средњу цену, која је у овом тренутку у Републици Србији негде око 190 евра", истиче председник Одбора за пољопривреду Скупштине Србије Марјан Ристичевић.
Прелевмани на увоз млека и млечних производа из Европске уније важе до краја јуна. Тако ће српско тржиште млека постати занимљиво Европи, јер имају забрану трговања са Русијом.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар