недеља, 07.02.2016, 11:09 -> 11:28
Извор: Танјуг
Без поскупљења кафе у овој години?
Кафа ће на светском тржишту у 2016. години бити вероватно јефтинија пошто би велика производња у Бразилу могла да угрози перспективе потенцијалног раста цена, процене су афричких произвођача кафе.
"Бразилска производња је на прилично високом нивоу за предстојећу сезону, тако да неће бити несташице кафе, нити ће доћи до скока цена на тржишту", изјавио је председник Афричке асоцијације произвођача кафе Абдулах Багерш.
"Да ли би цене могле пасти? Да, свакако да би могле, јер смо виђали и ниже цене од актуелних", рекао је Багерш.
Бразил, највећи светски произвођач и извозник кафе, могао би да ове године повећа производњу за чак 52 милиона џакова (од 60 килограма), у односу на 43,2 милиона џакова из 2015. године.
"Просечна цена кафе на Њујоршкој берзи сировина је од почетка прошле године пала за 40 одсто, на 120 америчких центи за либру", изјавио је Багерш током једне индустријске конференције у комерцијалном центру Танзаније Дар ес Саламу.
"Иако је климатски феномен Ел Нињо имао негативан утицај на неке земље-узгајиваче кафе, његов утицај није био довољно велик како би угрозио тржиште", изјавио је Багерш.
Последице Ел Ниња су, међутим, биле страшне у неким подручјима па су тако у Колумбији узгајивачи пријавили губитак од око 90 одсто усева, наводи "Блумберг".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар