Шта је најважније за покретање бизниса

Кредити јесу један од начина да се започне и одржи бизнис у Србији, али није једини и није пресудан. У Србији се све више развија такозвана стартап заједница, а за такав бизнис кључни су идеја и истрајност. И њима, као и другим малим и средњим предузећима, најважнији је стабилан пословни амбијент.

Потребан вам је цимер, стан, желите да аплицирате за стипендију. Те информације моћи ћете да пронађете на сајту и апликацији коју су покренули апсловенти Електротехничког факултета. Иако још нису завршили основне студије, желе да се опробају у приватним водама.

"Очекујмео да до маја покријемо већину БУ, можда да до тада оставрујемо неку добит, то је неки циљ. Ми верујемо. имамо потврде и са стране. од људи који су дигли стартапе. они нас и саветују тако је то у стартап заједници", каже Петар Донић из "Изистудента"

Стартит заједница у Србији постоји већ пет година. Кроз њихове програме саветовања прошло је готово петнаест хиљада људи.

"Више од 40 фирми је основно преко наших програма а оне су рејзовале преко милион долара", каже Марија Гаврилов из Стартит заједнице.

Знање и почетни капитал потребни су да бисте покренули приватни посао. Сваки почетак носи ризик. У стартап-у је много већи. Статистика каже да четвртина свих стартапова не доживи другу ли трећу годину пословања.

"Капитал постоји, фондови који инвестирају такође, постоји флуктуација капитала. Међутим управо то окружење није охрабрујуће ка људима које желе да започну свој бизнис", каже Гаврилова.

Ресорно министарство сагласно. Пословни амбијент за покретање приватног посла у Србији је тежак. Како бисмо поједноставили пословање и ухватили корак са светским тржиштима, донета је Стратегија за подршку развоја малих и средњих предузећа за наредних пет година.

"Ми тек треба да се повежемо са нашим извозним тржиштима, јер могућност домаћег тржишта у смислу потражње за услугама ограничена је. Не можете ви направити пет пекара или три козметичке радње у једној улици много је значајније направити стартапове који су окренути ка извозу", каже Душан Коруноски из Министраства привреде.

За пласирање производа у иностранство, пре свега, морају се знати потребе тржишта.

"Можемо да понудимо обуке пре свега предузетништва, консалтинзи за израду бизнис планова, како се аплицира за кредит разне врсте обука то је значајно за младе јер немају искуства. Да не би они скупо плаћали ту школу неколико следећих година, можда ако посрну да ли имају право на другу шансу. Мислим да је та врста гурања младих предузетника драговценија од неког новца који им држава може дати", сматра Круноски.

На веб страницама Министарства привреде и Националне агенције за регионани развој, можете сазнати које су све могућности, али и добити бесплатну помоћ локалних регионалних агенција.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом