уторак, 22.09.2015, 19:25 -> 23:39
Србија инвеститорима понудила 60 пројеката
Због одлуке суседа да затворе границе, српска привреда је оштећена за око 20 милиона евра. Штету трпе и друге земље региона и целе Европе, али то неће утицати на одлуке инвеститора о потенцијалним улагањима у Србији, кажу учесници Београдског инвестиционог форума, на којем је представљено 60 пројеката вредних више од 10 милијарди евра.
Влада Србије инвеститорима обећава правну и финансијску стабилност и још брже реформе, а грађанима поручује да више раде да би боље живели.
Стигли су из 20 земаља, а највише их занимају енергетика, инфраструктура и пољопривреда. Брине их мигрантска криза, али, кажу, неће утицати на њихову одлуку да ли ће инвестирати у Србији.
"Мој одговор је изричито не, то је заједнички европски проблем. Италија се годинама успешно бори с тим. Ми смо с 500 предузећа најбројнији инвеститори у Србији и сигурно ћемо наставити своје активности", каже Клаудио Чезарио из Коморе италијанско-српских привредника.
И Ли Квизинг из кинеске компаније ЦМЕЦ каже да нису обесхрабрени великим приливом избеглица у Србију.
"Надамо се да ће се то брзо решити. Поред инфраструктурних пројеката, занимају нас улагања у енергетику и аграр", каже Ли Квизинг.
На Београдским инвестиционим данима понуђено им је 60 пројеката – од "Београда на води", преко водовода, до прераде отпада. Да директно инвестирају, улажу у инфраструктуру или мала и средња предузећа.
"Уколико ојачамо та три стуба, ојачаћемо привреду Београда, а она је 40 одсто БДП-а Србије. Ако покренемо Београд, покренућемо Србију", каже градоначелник Београда Синиша Мали
Европска унија и Светска банка оцењују да је Влада Србије учинила много на привлачењу инвеститора.
"У протеклих годину дана видели смо доста напора Владе, не само на речима већ и на делима. Сада је кључна примена донетих закона посебно о изградњи, важно је да се предузетници подрже. Када дођу инвеститори и када отворе радна места мерићемо стварни успех тих реформи", каже Тони Верхејен из Светске банке.
Реформама није крај – напротив, мораће да се убрзају.
"Наредни период је период динамичног раста, раста БДП-а, у којем ће људи, обичан народ, осетити бољитак зато је потребно да више радимо јер то неће доћи само од себе. Ови резултати су дошли као резултат рада трпељивости свих људи – и пензионера и радника", рекао је премијер Србије Александар Вучић.
Држава намерава да унапреди рад државне администрације и јавних предузећа и, као најтеже, заврши приватизацију у року. Рок да се нађе решење за 17 стратешких предузећа је крај маја, а крај године биће и крај постојања друштвених предузећа. Пре тога, Министарство привреде предлаже укидање Агенције за приватизацију.
"Пошто ћемо ми већ после Нове године имати неупоредиво мањи број предузећа под мониторингом, предложили смо да сектор за приватизацију, који већ постоји у министарству, ојачамо са квалитетним стручњацима из агенције, како бисмо завршили мониторинг приватизованих и пре свега приватизацију 17 стратешких предузећа, а за то нам није потребно 300 људи колико их ради у Агенцији за приватизацију", рекао је министар привреде Жељко Сертић.
Од 556 предузећа, ове године продато је само једно, а до средине октобра очекује се закључење 30 купопродајних уговора. Уз предузећа раније предвиђена за стечај, у Агенцији за приватизацију рачунају да ће им се до краја године придружити још 200 фирми.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар