Инвеститори похрлили у Иран

После потписивања историјског споразума о иранском нуклеарном програму, бројни инострани инвеститори похрлили су у ту земљу у очекивању најављеног подизања санкција.

Нормализација економских односа са Ираном привлачи привреднике из света. Тржиште од 80 милиона становника ретко ко би игнорисао. Иако је француским предузетницима званично још забрањено пословање са Ираном, најава укидања санкција многе од њих већ је привукла у Техеран, како би се на време позиционирали што боље.

Привредник из Француске Филип Матијер каже ако не дођу и не буду присутни у Ирану, доћи ће друге фирме јер боље је бити први.

Потреба за страним инвестицијама је огромна. Примера ради, прошле године, на "Сајму железнице" у Техерану није учествовало ниједно предузеће из иностранства. Ове године - двадесетак компанија из 15 земаља. Немци, Италијани, али и Кинези, који желе да изграде први ирански "Тежеве".

Ерик Ли, из кинеске железничке компаније, каже да је Иран је огромно тржиште и да људи широм света долазе тражећи прилику за себе.

Многи уговори са француским привредницима већ су потписани, иако о њима већина потписника, због санкција које су још на снази, не жели да говори. Ипак о једном пројекту већ се прича.

"У Ирану ће се изградити највећи трговински центар на Блиском Истоку, у којем ће бити и највећи Карфуров хипермаркет у региону", каже представник иранских шопинг центара Реза Самизадех.

Трговински центар величине 17 фудбалских игралишта, пројекат је вредан три милијарде евра. У склопу центра биће 50 биоскопа, два луксузна хотела и џамија. Многе компаније са запада већ задовољно трљају руке.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. фебруар 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом