Шабачка села са сопственим динаром

Села у шабачком крају убудуће ће имати своје паре и сама одлучивати како ће их и на шта потрошити. Градска управа Шапца прва је донела одлуку да се средства од наплате пореза на имовину мештана не преливају у градски, већ на рачуне месних заједница. Уз то, на сваки уложени сеоски динар у веће пројекте – уложиће неколико пута више.

До сада су и за кречење сеоског дома и за шљунчење пута најпре потребни добровољни прилози мештана, а онда мољакање, трчарање по општини од врата до врата. А сада, кажу, у селима коначно чист рачун и дуга љубав, колико поштујеш пореске обавезе толико ћеш и село развијати. 

"Ако сте више досадни градској управи и њиховим директорима онда ћете више средстава и повући, а сада, колико имате новаца, приложите документацију – шта бисте радили", каже председник Месне заједнице Слепчевић Славко Иванић.

До сада је из градског буџета у Слепчевић одлазило око 400.000 динара, а ове године ће се од пореза мештана на рачун месне заједнице прелити готово милион. Рачуни неће бити празни ни у једном од педесетак села шабачког краја.

"Можемо да одржавамо уличну расвету, комуналну инфраструктуру, да очистимо и умијемо наше село", истиче потпредседник Месне заједнице Рибари Саша Перић.

Да паре од села остану у селу годинама су, кажу, чекали. Сад ће се показати ко је добар домаћин.

Трећина градског буџета од пореза на имовину прелиће се на села. За подстрек развоју биће и додатног новца.

Начелник Одељења локалне пореске администрације Радмила Југовић каже да уколико сви порески обвезници буду измирили своје обавезе – треба да се прелије око 75 милиона за све месне заједнице и нада се да ће порески обвезници бити ажурнији.

"Град Шабац ће испратити сваку добру инвестицију у месне заједнице тако што ће инфраструктуру пратити са два на динар, а удруживање између две или више месних заједница са три на динар, то је прилика да се ураде велике ствари у свакој месној заједници", каже градоначелник Шапца Небојша Зеленовић.

Седамдесет пет одсто мештана редово плаћа порез. У селима се надају да ће и преостали схватити да поштовањем закона улажу у своје место.

У месним заједницама се надају да ће шабачки буџет моћи да испрати све њихове пројекте, а интересовања за удруживање сеоских пара већ има. Подстицаја ће бити и за културне светковине. За гостовање музичких звезда село ће морати само да плати.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. фебруар 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом