понедељак, 15.06.2015, 18:58 -> 20:43
Шефчович: Ако Русија обустави гас, ЕУ ће издржати пола године
Ако се криза у Украјини погорша и Русија заврне славине за испоруке гаса западној Европи, Европска унија би могла да без проблема издржи шест месеци, изјавио је потпредседник Европске комисије Марош Шефчович.
"Извршили смо у том циљу све темељне провере, али не верујем да ће се то догодити, јер је ЕУ главни купац и извозно тржиште за Русију, а ми смо потребни једни другима", рекао је Марош Шефчович у интервјуу италијанском листу Стампа, преноси Бета.
Шефчович је нагласио да је Европска комисија већ увелико покренула напоре да обезбеди и додатне, различите изворе и путеве снабдевања Уније гасом из Азербејџана, Кипра, Израела и Туркменистана, па и Ирана.
На опаску Стампе да би Европа, која увози 40 одсто потреба у гасу из Русије, запала у тешке проблеме ако би дошло до озбиљног сукоба с Москвом и прекида испорука гаса дужег од шест месеци, Шефчовић је рекао да би "тад настале огромне невоље", али да је ЕУ извукла поуке из претходних криза око Украјине.
"На јесен ћемо предложити нову стратегију за боље коришћење енергије у Европи", рекао је Шефчович.
Шефчович, задужен за изградњу Енергетске уније ЕУ, рекао је то пар дана пошто су министри енергетике европске двадесетосморице приликом процене примене Европске стратегије за енергетску безбедност утврдили да је кључни циљ Стратегије да се "развије отпорност ЕУ на ударе прекида прилива енергије на кратак рок и на дуг рок смањи зависност од појединачних енергената, испоручилаца и путева снабдевања".
Како је речено у саопштењу о овом састанку, "европски комесар за енергетику Аријас Кањете је министре енергије ЕУ том приликом известио од недавним контактима с другим снабдевачима енергијом, као што су Алжир, Мароко и Норвешка и нагласио нужност да се предузму кораци за ангажовање земаља Средоземља и Средње Азије".
Кањете је оценио да "добро напредују радови на изградњи Јужног гасног коридора и Трансјадранског гасовода" и навео спремност Европске комисије да до краја године изради стратегију за снабдевање течним гасом.
На питање торинског дневника Стампа како гледа на оцену директора италијанске енергетске компаније ЕНИ да Европа без руског гаса још најмање пет-шест година неће моћи да подмири своје енергетске потребе и који би средњорочно други испоручиоци гаса могли бити поуздани, Шефчович је узвратио да се то питање поставља, уз опаску да "много зависи од геополитике".
"Али смисао наше стратегије није да заменимо Русију другим снабдевачима енергијом, већ да повећамо расположиве могућности", додао је Шефчович.
Шефчович је потврдио да је важно изградити и терминале за течни гас, али је предочио да амерички течни гас из уљних шкриљаца по могућим количинама није озбиљна алтернатива за снабдевање Европе.
Европска комисија је пре неколико дана саопштила да ће се ЕУ усредсредити на огромне неискоришћене гасне резерве и капацитете Алжира.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 9
Пошаљи коментар