Читај ми!

Стабилна производња угља у Колубари

Угља из Колубаре према ТЕ у Обреновцу иде око 75.000 тона на дан, што је сасвим довољно, истиче директор колубарских рудника Милорад Грчић. Најављује да ће до 20. априла бити пуштен у рад роторни "багер глодар 2".

Из највећег поплављеног колубарског копа "Тамнава западно поље" до сада је извучено 95 одсто воде. Светска банака која финансира посао, поново је продужила рок за његово исушивање.

Дубина воде била је 27 метара, био је потопљено девет багера. Осам је сада на сувом, а један је делимично у води. Нови рок је 26. април, а посао испумпавања ради предузеће "Јужна Бачка".

Директор колубарских рудника Милорад Грчић рекао је за РТС да је посао са рударског аспекта завршен почетком јануара. Подсећа да је 26. децембра почела производња на "Тамнави запад" и да тада није било ниједне препреке, а да ју је чинила вода. "То је важно, нас испумпавање воде од 25. децембра није кочило у нашим пословима.

Када је реч о преосталом испумпавању воде, Грчић каже да се од почетка јануара тај посао ради дупло – "Тамнава исток" је као неко прихватно корито, и због тога посао иде доста споро.

Истиче да брже није могло и да су чак постојали савети одређених инжењера да се ради и спорије, да би се боље цедиле косине и да не би долшло до одрона. Прошли смо без одрона и додатне штете, истиче Грчић.

"Светска банка свакодневно надзире посао и људи су разумни, имају жељу да колубарски рудници буду оно што су били пре мајских поплава", рекао је Грчић.

Муља нема ни близу колико смо се плашили и нема потребе за додатним послом, каже Грчић.

Најављује да ће највећи јаловински систем у Колубари, бити завршен средином априла, а да ће до 20. априла бити пуштен у рад "глодар 2". То је највећи "глодар" ремонтован после поплава.

Угља из Колубаре према ТЕ у Обреновцу иде око 75.000 тона на дан, што је сасвим довољно. Међутим, план за производњу угља за 2015. годину је 28,3 милиона тона. "У овом тренутку, прешли смо већ шест милиона тона", рекао је Грчић.

"Морам да нагласим, енергетски систем што се тиче Колубаре је стабилан", закључио је Грчић.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. фебруар 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом