недеља, 02.11.2014, 19:30 -> 19:38
Србија и ММФ поново за истим столом
За две и по године од последњег аранжмана са Међународним монетарним фондом, Србија се променила - повећали су се и минус у буџету и јавни дуг. Влада тврди да пред Фонд излази са спремним планом.
Дуго најављивана мисија Међународног монетарног фонда у уторак стиже у Београд и почиње двонедељно скенирање финансијског система Србије кроз разговоре са високим званичницима и стручњацима.
Српским финансијама у овом тренутку није потребан новац, па ће се преговарати о аранжману из предострожности – да се средства могу користити ако ствари крену по злу. Са друге стране, ММФ жели да Србија смањи минус у буџету и хитно настави фискалне и структурне реформе.
Влада тврди да пред Фонд излази са спремним планом.
"Ја сам тражио од свих министарстава да нам и номинално дају расходе на нижем нивоу, него што је то био случај за ову годину", рекао је премијер Александар Вучић, нагласивши да би тиме био "драматично спуштен фискални дефицит".
Напомињући да је још немогуће то да се Србија не задужује још две до три године, односно да се у том периоду не подиже наш јавни дуг, Вучић је истакао да би та крива полако могла да почне да опада крајем 2016. и почетком 2017. године.
У саопштењу којим је најавила долазак своје мисије, кацеларија ММФ-а у Београду дала је добар ветар у леђа пред састанке.
"Поздрављамо поновну посвећеност власти да предузму хитно потребне фискалне и структурне реформе. Мисија ММФ-а посетиће Београд од 4. до 20. новембра када ће се истовремено обавити консултације по члану 4 Статута ММФ-а за 2014. као и разговори о новом програму подржаном од стране ММФ-а", наводи Фонд.
Долазак мисије коју ће поново предводити Зузана Мургасова праћена је и медијским написима да ће ММФ тражити отпуштање 95.000 људи из јавног сектора. У Народној банци нису чули за такве захтеве, али су сагласни да су јавна предузећа најважније питање.
Председник Савета гувернера НБС Небојша Савић каже да Србија улази у кључан период реформи. То је питање јавних предузећа и на томе ће, како каже Савић, инсистирати ММФ односно Светска банка, у чијој надлежности су јавна предузећа.
"Реформа јавних предузећа је кључ следеће фазе реформе. У мери у којој јавна предузећа буду реформисана током наредне године, у тој мери ће бити лакше решити проблеме буџета и затварати причу оне 2017. године када треба укупни дефицит да буде негде до три процената", каже Савић.
Мисија ММФ-а своје састанке у Београду имаће и са представницима Министарства финансија, Владе и Народне банке. Коначну одлуку донеће по повратку у Вашингтон.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар