Читај ми!

У Србији нужне структуралне реформе

Уз мере консолидације буџета Србија мора да спроведе и структуралне реформе, нарочито на пољу приватизацији јавних предузећа, поручио је председник Савета страних инвеститора у Србији Фредерик Куен.

Представници страних инвеститора у Србији и званичници Европске комисије оценили су да Србији предстоје четири године стабилности са новом владом, преноси Бета. 

Структуралне реформе су потребне како би се учврстило поверење инвеститора, у Србију дошао нови талас улагања у привреду, и да би се покренуо привредни раст, рекао је председник Савета страних инвеститора у Србији Фредерик Куен.  

Према његовим речима, он и делегација страних инвеститора дошли су у Брисел да заједно са Европском комисијом покрену процес подршке преговорима Србије са Европском унијом о чланству.

Куен је рекао да су страни инвеститори у Србији, од којих је 70 посто из ЕУ, спремни да своје искуство и стручне савете дају и ЕК и српској влади како би се пре свега поспешили услови пословања у Србији и могућио раст привреде.

Куен је рекао да је српска влада, усвајањем низа нових закона о стечају, приватизацији и консолидацији буџета, учинила веома добре кораке али је додао да страни инвеститори и ЕК очекују да се закони проведу и да се безусловно крене у структурне реформе.

Према његовим речима, то пре свега значи укидање државних субвенција јавним предузећима, јер то руши правила слободног тржишта.

Уједно, додао је Куен, такве реформе ће помоћи влади да уштеди део средстава за буџет у вредности од 700 милиона евра годишње.

Куен је пренео мишљење страних инвеститора у Србији али и званичника ЕК да нема другог избора већ да се крене у структурне реформе, јер, како је објаснио, без тога не може бити одрживог постојаног раста у Србији.

Уследиће нажалост, према његовим речима, мукотрпне реформе на кратак рок, али ће оне омогућити сламање буџетског дефицита и раста дуга.

У супротном, додао је Куен, Србија ће се наћи у лошој ситуацији у коју су запале неке земље ЕУ пре пар година.

У делегацији Савета инвеститора били су и потпредседник Срђан Лазовић и извршна директорка Ана Фиртел.

Делегација је разговарала са челницима четири генералне дирекције у Европској комисији и званичницима Европске службе за спољне послове.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом