недеља, 10.08.2014, 08:10 -> 11:27
Атрактиван одмор у Србији и без мора
Директор Националне асоцијације туристичких агенција Александар Сеничић рекао је за РТС да Србија има много тога да понуди, од токова Дунава и Саве, Сребрног и Борског језера до долине Дунава у околини Кладова.
Српски туристи потроше скоро милијарду евра у летњој сезони и воле да се одмарају на мору. Највише новца оставимо Грцима. Тек свака четврта особа у туристичкој агенцији тражи полупансион.
Држава планира да Србију учини туристички атрактивнијом, не само за страног, већ и за домаћег госта.
Гостујући у Дневнику РТС-а, директор Националне асоцијације туристичких агенција Александар Сеничић каже да Србија има много тога да понуди, токовима река Дунава и Саве, јер су уређене обале, затим Сребрно језеро и Борско језерео, где постоје добри објекти и где се можете лепо одморити са мање пара него у иниостранству. Поменуо је и долину Дунава у околини Кладова.
"Оно што је битно да кажемо да туристичке дестинације на планинама добро раде у току летње сезоне и бање које су у највећој мери неискоришћене као туристички капацитет кад говоримо о туризму Србије", каже Сеничић.
Говорећи о томе како унапредити аранжаме да новац који је домаћи туриста намеравао да потроши на путовање остави у Србији, Сеничић каже да се тиме озбиљно баве кроз рад агенција које се баве домаћом туристичком понудом.
"Неколико је проблема због којих агенције не препознају тај део посла као основни посао којим би требало да се баве јер у законској регулативи ту могућност организовања таквих излета имају и разне синдикалне организације, планинарска и остала друштва која нису лиценцирана за обављање послова туристичких агенција, самим тим њихови трошкови пословања су мањи и далеко су конкурентнији на самом тржишту са ценама излета", објаснио је Сеничић.
"Агенције које се озбиљно баве рецептивом имају сигурне поласке једнодневних излета и сигуран сам да ће гости, који желе да преко туристичих агенција у правом туристичком програму, успети да нађу преко тих агенција сигурне поласке за једнодневне обиласке у Србији", рекао је Сеничић.
Када је реч о српским бањама, које су велики потенцијал за туризам Србије, Сеничић каже да се мора урадити законска регулатива, мора се прићи врло озбиљно приватизацији бања да бисмо довели бање на онај ниво на којем се налазе бање у окружењу.
"Оно што радује је да последњих година бање препознају делимично те своје капацитете и могућности за развитак и кроз разне културне манифестације привлаче све већи број гостију. Добар пример је у Врњачкој Бањи где су последњих пар година филмски фестивал и остале културне манифестације довели велики број младих гостију што је задовољство свих нас", рекао је Сеничић.
Према његовим речима, последње две године има проблема са ђачким и омладинским туризмом пад се мери процентом већим од 50 одсто, јер закони од прошле године - Закон о јавним набавкама и Закон о роковима плаћања су ту област потпуно скрајнули у други план.
"Све мањи број директора школа се одлучује да организује ђачке екскурзије и наставу у природи, што доводи до ивице егзистенције велики број објеката у Србији. Дакле, уместо да унапређујемо туризам ми га враћамо десетак година уназад. Надамо се да ћемо у неком најскоријем временском периоду превазићи ове законске проблеме и наћи позитивно решење и помоћи туристичкој привреди да иде напред", рекао је Сеничић.
Према његовим речима, почетком ове године у предпродаји аранжмана су очекивали да ова сезона буде за нијансу боља него прошла, али због поплава смањена је тражња на самом тржишту и то ће до краја сезоне узроковати и мањи број продатих туристичких аранжмана него ранијих година.
Сеничић каже да је дестинација број један Грчка, а затим Турска и Шпанија и да је овогодишњи тренд пад аутобуског у односу на авионски саобраћај. Он каже да се уплаћују ефтинији смештајни капацитетни него раније.
"Гуча се задњих година добро позиционира када је реч о Европи, а уз све оне институције које се баве промоцијим Србије, покушава се да се Гуча промовише и земљама трећег света", закључио је Сеничић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 16
Пошаљи коментар