Читај ми!

Поплављена и српска економија

Какве ће тачно бити последице мајских поплава још не може прецизно да се говори, јер штета није утврђена. Ипак, економисти часописа Макроекономске анализе и трендови процењују да ће због тога привреда ове године уместо да расте бити у рецесији, а чека нас и бржи раст цена, посебно хране.

И без поплава није било сигурно да ће српска привреда ове године остварити раст нити да ће држава минус у буџету успети да задржи на 7,1 одсто. А с поплавама и ти планови су пали у воду.

Члан Фискалног савета Владимир Вучковић каже да је извесно да ћемо склизнути од нуле у рецесију.

"Имали смо своје проблеме и пре поплава, пре свега је реч о буџетској рупи и јавним финансијама. Сада ће тај проблем бити додатно продубљен. Остаје да видимо шта је влада планирала, ребаланс је ту иза ћошка", наводи Вучковић.

Лопта је у пољу Владе. Ако донесе ригорозне мере позитивни ефекти могу се очекивати и пре краја године.

"Биће ефекта посебно на страни рестрикција, рецимо смањење плата у јавном сектору. Колико знам већ су институције добиле налог да се припреме за спровођење те мере од 1. јула", каже економиста Миладин Ковачевић.

У поређењу са солидарним порезом, смањење плата за 10 одсто донело би двоструко већу уштеду. С друге стране то значи да ће више грађана имати још мање пара док, због поплава, стижу додатна поскупљења.

"Овогодишња пољопривредна сезона биће лошија него лане, у којој мери не знам. Прво ће бити погођене цене непрерађене хране - поврће, воће, живо месо - јер сточни фонд је страдао. Цене свих тих ће се повећати, а повећаће се и цене живе стоке зато што ће и кукуруз поскупети", каже економиста Гордана Вукотић Цотич.

Какво ће бити стање у нашем џепу и државном буџету највише ће завистити од тога шта ће Влада урадити - ребалансом, који је и предуслов за договарање аранжмана са ММФ и да ли ће реформисати јавни сектор.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. фебруар 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом