понедељак, 27.01.2014, 09:30 -> 10:07
Шта недостаје српским бањама?
Недостатак новца, али и јасне стратегије за развој бања, разлог су зашто су Србију многе земље претекле када је у питању бањски туризам. Велнес и спа садржаји су оно што недостаје српским бањама, а што би могло да донесе профит, сматрају упућени.
Бањски туризам у Србији има традицију дугу више од два века. И поред тога што наша земља има 40 бања, 53 термална локалитета и више од хиљаду изворишта минералне воде, многе земље у окружењу су нас превазишле у том виду туризма. Наравно, главни разлог је недостатак новца, али и јасне стратегије у којем правцу желимо да развијамо своје бање.
Словенија се бањским туризмом бави тек двадесетак година, али је за то кратко време са својих 17 терми, постала веома популарна у том виду туризма. У спа и велнес програме у словеначким термама је у последњих десетак година уложено чак пола милијарди евра. И у бање у Мађарској и Чешкој је последњих година уложено много новца.
Како каже директор ЈУТЕ Александар Сенчић, без државне помоћи и помоћи из приступних фондова или фондова ЕУ није могуће тако нешто урадити. Уосталом, све ове бање и када је реч о Словенији и када је реч о Мађарској, изграђене су средствима ЕУ.
Модерне европске бање пре свега улажу у све популарније спа и велнес програме.
"Оно што нашим бањама недостаје јесте управо тај велнес и спа садржај који је другачији од онога како га ми сада доживљавамо. Он треба да буде одвојен од оног медицинског дела, мислим пре свега визуелно одвојен, јер туристима који су дошли да се одморе и напуне батерије не треба поред себе да имају пацијенте који су повређени и тешко се крећу", каже Владан Вешковић, председник Удружења бања Србије.
Осим што је потребно да буду јасно одвојени, спа и велнес програми с једне стране и медицински третмани с друге, не искључују један другог, напротив. Тако, они који се плаше да ће бање изгубити основну намену, а то је да буду лечилишни центри, немају разлога за бригу.
Гордана Пламенац, директорка Туристичке организације Србије, сматра да су спа и велнес програми оно што остварује приход и што би допринело развоју и медицинских објеката.
Словеначко искуство говори да је успешно пословање бање загарантовано ако на четири госта која плаћају скупе спа и велнес третмане, дође један који је дошао бесплатно преко ПИО фонда на лечење или опоравак.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар