Читај ми!

ЕПС тражи увођење кризног менаџмента у ЕДБ-у

Због пропуста приликом издавања рачуна за утрошену електричну енергију и бројних рекламација купаца, директор ЕПС затражио увођење кризног менаџмента у ЕДБ-у. Предлог је упућен Управном одбору ЕПС-а, који би о томе требало да расправља на седници заказаној за 27. септембар.

Електропривреда Србије саопштава да је вршилац дужности директора тог предузећа Александар Обрадовић предложио увођење кризног менаџмента у Електродистрибуцији Београд.

Предлог је, како се наводи у саопштењу, уследио после анализе рада свих делова ЕПС-а, провере оправданости рекламација купаца на начин обрачуна и издавања рачуна за електричну енергију за јул и август 2013. и поступка утврђивања одговорности за пропусте уочене приликом припрема и почетка рада Привредног друштва "ЕПС Снабевање".

"У оквиру тих мера, због неопходности хитног побољшања стања са издавањем рачуна за електричну енергију у Београду, где се налази четвртина свих купаца у Србији, предложено је именовање вршиоца дужности директора ЕДБ-а", пише у саопштењу.

Обрадовић је предлог упутио Управном одбору ЕПС-а, који би о томе требало да расправља на седници заказаној за 27. септембар, а обавештена је и ресорна министарка Зорана Михајловић.

Анализом рада предузећа за дистрибуцију утврђено да само ЕДБ није испоштовало дефинисани уговор о пружању услуга и није следила упутства добијена од ЕПС-а и "ЕПС Снабдевања" у вези са обрачуном и издавањем рачуна за електричну енергију, док су остала четири привредна друштва поштовала све уговорне обавезе.

"Само на рачунима ЕДБ-а пренос преплате није исказан као посебна ставка и то је створило велике гужве на шалтерима и веома негативну реакцију купаца и јавности, попуст од пет одсто за редовно плаћање рачуна, није исказан као износ попуста на рачунима ПД ЕДБ, а ни обрачунски период није у складу са договореном динамиком, што је такође изазвало негодовање купаца и медија", пише у саопштењу.

ЕПС наводи да је само у ЕДБ-у степен наплате у првој половини године био испод просека свих дистрибуција, као и да ЕДБ бележи најмањи проценат наплате јулског рачуна свега 54 одсто на дан 1. септембра, док је забележено повећање губитака за шест месеци и они износе 17,21 одсто.

"Само у ЕДБ-у грађани нису могли да плате рачуне 'ЕПС Снабдевања' чековима, док су у свим другим ПД за дистрибуцију то могли, а и спровођење финалног репрограма за измирење дуговања за електричну енергију био је један од проблема у ЕДБ, јер су грађани добијали опречне информације из самог ЕДБ-а, што се огледа и у броју склопљених споразума", наводи се у саопштењу.

Додаје се да је Обрадовић и раније обавештавао ресорну министарку о томе да су утврђени пропусти на терену последица недовољно добрих решења или грешака у ланцу одговорности у ЕДБ, као и да је садашње руководство тог привредног друштва некомпетентним и непрофесионалним радом довело до проблема.

"Још од почетка 2013. руководство ЕДБ-а је упозорено да би промена уговора о одржавању софтвера за систем за наплату довела до великих потешкоћа, али је ЕДБ и поред упозорења то урадило. Увођење нове фирме за одржавање софтвера довело је до кашњења и грешака у рачунима још у априлу, али је све кулминирало са рачунима за јул и август", наглашено је у саопштењу.

ЕПС подсећа да је актуелни рачун за електричну енергију у складу са законским прописима Србије и садржи све обавезне тарифне елементе како би био исправан, а те елементе утврђује и доноси Савет Агенције за енергетику Србије. Тек по изменама Тарифног система могуће је изменити изглед рачуна.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом