уторак, 04.06.2013, 19:30 -> 19:42
Време одлуке за јавна предузећа
Решавање судбине предузећа у реструктурирању биће део мера за спасавање српске економије, кажу у Министарству привреде. Више од 50.000 радника запослено је у 175 таквих предузећа, која према Фискалној стратегији неће моћи да постоје после јуна 2014. За неке ће се тражити стратешки партнер, а половина ће у стечај до краја године.
Део мера за спасавање српске економије биће и решавање судбине предузећа у реструктурирању, кажу у Министарству привреде. Тај статус има око 175 предузећа са више од 50.000 запослених - углавном не раде и не плаћају обавезе.
Према Фискалној стратегији, таква предузећа неће моћи да постоје после јуна 2014. За неке ће се тражити стратешки партнер, половина ће у стечај до краја године, а око 20.000 људи ће остати без посла.
Фабрика аутомобила Прибој која је некада била перјаница Југословенске привреде, већ 10 година безуспешно тражи власника. Од тога да ли ће капије погона и даље остати отворене, зависи судбина не само 1.100 запослених, већ и целог града.
Генерални директор ФАП-а Зоран Заковић да у тој фабрици може да се произведе 5.000 јединица, а да се у последњих неколико година производи 100 до 150 јединица, што, како каже, није довољно да се измире зараде
"У три претходна покушаја нисмо успели да пронађемо стратешког патнера, а у задње време повећано је интересовање", каже Заковић.
Да за ФАП још има наде, кажу и у Влади. Државни секретар Министарства финансија и привреде Александар Љубић каже да је сигуран да ФАП неће отићи у стечај.
"У овом тренутку за ФАП постоји неколико заинтересованих купаца са којима ово министарство води интензивне разговоре", каже Љубић.
Страх од стечаја надвио се и над Крушевљане, који чекају расплет судбине за чак девет предузећа са око 5.000 запослених.
Горан Апостоловић из Самосталног синдиката Хемијске индустрије "Жупа" из Крушевца каже да се радницима тог предузећа дугује 25 плата.
"Књижице поново неће бити оверене, производње скоро и да нема. Ми сматрамо да би Жупа могла да ради као и још нека предузећа у Крушевцу", каже Апостоловић.
Не постоји списак фими које ће бити угашене, кажу у надлежном министарству, већ ће Влада наредних недеља усвојити акциони план по којем ће се смањивати број предузећа у реструктурирању.
"Предузећа која представљају чауре, која немају делатност, која се годинама не баве ничим, него само постоји предузеће на папиру биће прва при окончању поступка реструктурирања. Оно што је сигурно је да ти радници имају право на отпремнине", каже Љубић.
Држава ће обезбедити отпремнине за око 20.000 радника, али кажу у буџету више нема новца за фирме које већ 12 година нико не жели да купи, које уместо производа праве губитке, не плаћају порезе ни доприносе, и према процени Светске банке, годишње државу на разне начине коштају 750 милиона долара.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар