четвртак, 14.02.2013, 22:02 -> 22:10
Продаја обвезница за 1,5 милијарду долара
На међународном финансијском тржишту продате еврообвезнице Србије у износу од милијарду и по долара, саопштило Министарство финансија. Обвезнице продате са каматном стопом од 4,875 одсто и роком доспећа од седам година, наводи се у саопштењу.
Министарство финансија и привреде саопштило је да су данас на међународном финансијском тржишту продате еврообвезнице Србије у износу од милијарду и по долара, са каматном стопом од 4,875 одсто и роком доспећа од седам година, а принос који су оставрили инвеститори на данашњој аукцији износио је 5,15 одсто.
У трговању српским еврообвезницама учествовало је 148 финансијских инвеститора из читавог света, каже се у саопштењу.
Тражња је, како се наводи, била три пута већа од износа који је држава нудила на продају, што показује велико поверење инвеститора у реформе које спроводи Влада Србије у области економије и јавних финансија.
Највише инвеститора је било из САД, Велике Британије и Уједињених Арапских Емирата. Како се наводи у саопштењу, ова продаја еврообвезница обављена је у складу са планираним активностима Владе за обезбеђење финансијске стабилности у 2013. години.
Један део прикупљених средстава биће искоришћен за превремену отплату скупих кредита које је држава узимала у претходним годинама.
У односу на прву продају српских еврообвезница, у септембру 2011. године, када је остварена каматна стопа од 7,50 одсто, данашњом продајом је постигнута много повољнија цена, јер је камата сада за чак 2,35 проценана нижа.
То још једном потврђује да страни инвеститори српску економију и државне финансије данас оцењују много позитивније него пре годину и по дана, каже се у саопштењу.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар