Ускоро банка костију

Трансплантација костију једини је начин којим би се могли вратити екстремитети који су, због повреде, изгубили природне функције. Институт за ортопедско-хируршке болести "Бањица" има услове да постане референтна установа за пресађивање коштаних ткива.

Институт за ортопедско-хируршке болести Бањица ускоро би могао да постане такозвана банка костију. У тој установи би се пресађивале кости и до трансплантације чувале у специјалним фрижидерима.

У првој половини ове године, у саобраћајним несрећама у Србији повређено је више од 7.700 људи. За неке од њих, сматрају стручњаци, трансплантација костију је једино решење.  Уколико би се она урадила, многима би се спасли екстремитети.

"Ткивни трансплантати се користе тамо где постоји дефект кости који је настао или услед болести или услед урођене аномалије, или услед трауме, или услед начина лечења", каже Бранко Сбутега из Института "Бањица".

"Ткивни трансплантати се углавном користе у реконструктивној хирургији, хладној хирургији која има за циљ да врати функционални и физички интегритет екстремитета", објашњава Сбутега и наглашава да они треба да врате природне функције.

Трансплантација костију може се применити и код неких спортских повреда, нарочито када су у питању лезије хрскавице и лигамената.

Реч је о изузетно скупој и софистицираној технологији, која се састоји од узимања ткива од кадавера, односно преминулог донора, обраде, и паковања тога ткива.

"Мислим да треба да користимо трансфер те технологије и да постанемо не само корисник такве технологије, већ и њен дистрибутер следећим корисницима", каже Сбутега.

"Бањица и у претходној Југославији, а поготово данас јесте једина референтна установа која, у односу на своју технологију има неке специфичне захтеве које друге ортопедске установе немају. Према томе, Бањица јесте место где треба да буде такав један технолошки погон", наглашава Сбутега.

Иако идеја о отварању банке костију постоји већ 30 година, она никада није спроведена у дело. За разлику од нас, Американци су схватили њен знацај, па се могу похвалити највећом ткивном банком на свету.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво