Потребан закон о сузбијању града

Директор Републичког хидрометеоролошког завода Милан Дацић изјавио да је неопходно хитно доношење закона о сузбијању града којим би се дефинисао начин финансирања система противградне одбране.

Неопходно je што пре донети закон о сузбијању града којим би се, пре свега, дефинисао начин финансирања система противградне опреме, изјавио је директор Републичког хидрометеоролошког завода Србије (РХМЗС) Милан Дацић гостујући у Дневнику РТС-а.

"Доноштење закона о сузбијању града је системско решење, а тако би се нашао модалитет финансирања за цео систем, који није јефтин и у који је до сада, како се процењује, уложено више десетина милиона евра", рекао је Дацић.

Према његовим речима, такав закон би решио одговорност републике, локалних самоуправа, великих пољопривредних произвођача, осигуравајућих друштава који су део система одбране о града.

Дацић је рекао да је, тернутно, проблем и то што не постоји одговарајући магацински простор, који би олакшао и дистрибуцију ракета противградним станицама, али и омогућио да се купује само онолико ракета колико се потроши.

На територији Србије налази се 1.680 противградних станица, и то у различитим деловима земље, па је тешко у кратком временском року надокнадити ракете које се потроше, посебно када градосносни облаци иду у серијама, истакао је Дацић.

Дацић је нагласио да је Републички хидрометеоролошки завод од добављача већ затражио додатне количине противградних ракета.

"Противградна заштита је познат метод који се примењује у свету јако дуго, а у Србији 43 године. Не бих рекао да заказујемо, већ да је потребно набавити већу количину ракета. Могли би да будемо и ефикаснији, када би имали више средстава", истакао је Дацић.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 12. мај 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом