уторак, 22.07.2025, 20:15 -> 20:27
Извор: РТС
Више од 430 жртава породичног насиља за 14 година - могу ли измене закона донети стварну заштиту жена
Од почетка године 12 жена страдало је од партнера, супружника или чланова породице, у протеклих 14 година више од 430. Надлежни најављују измену закона која би могла да утиче на заштиту жртава породичног насиља, па самим тим и на ту црну статистику коју Србија бележи.
Мушкарац који је убио бившу и сина у селу код Бајине Баште, раније је пријављиван, а у марту ове године и осуђен за насиље у породици.
Из Вишег јавног тужилаштва у Ужицу наводе да је условна казна од шест месеци са роком провере од годину дана постала правоснажна у априлу ове године. У овом случају, показало се да је неким жртвама потребна ефикаснија заштита.
"Ми ћемо до краја године усвојити измене закона о спречавању насиља у породици и надам се да ће представници институција које се налазе на првој линији одбране од насиља узети активно учешће и са нама поделити искуства из контаката са жртвама, као и представници цивилног друштва који имају лиценциране услуге које се односе на жртве насиља, као и они који имају експертска знања и упутити коментаре Министарству правде, али су им и врата мог кабинета отворена", каже Татјана Мацура, министарка без портфеља задужена за област родне равноправности, спречавања насиља над женама.
Надлежни апелују на жртве да се обрате полицији, центрима за социјални рад, тужилаштву, пријатељима, комшијама. Исти апел упућен је и онима који знају да насиље постоји.
Сваки потез из кога произилази нека лоша намера, тако бар кажу стручњаци за ову област, требало би да се подели са неким ко би могао дати одређени користан савет, каже Ивица Дачић, министар унутрашњих послова.
"Овакви случајеви су, нажалост, веома тешки, јер је реч о члановима најуже породице. Када се овако нешто деси, полиција увек ради на томе да се испита да ли је било неких пропуста у поступањима одређених служби, било да је реч о полицији, судовима, тужилаштвима или о неким службама које су задужене за овако нешто", рекао је Дачић.
У претходној години насилници у породици су чешће били мушкарци између 31 и 50 година старости. Када је реч о профилу жртве, ту правила није било, а насиље се догађало и у малим срединама и великим градовима. У Јагодини, на пример, пријављено је чак 360 случајева насиља у породици, готово једна жена сваког дана.
Лето је за жртве и посебно тежак период.
"Оно што смо приметили из искуства, када су велике температуре, дође до насиља и то насиље је са трагичним последицама, па смо претходних дана имали три насиља. Једна је успела да се спасе из пожара који је партнер изазвао. Карактеристично је да насилници имају преко 70 и око 70 година, што раније није био случај", каже директорка Центра за социјални рад Бисерка Јаковљевић.
Прошле године регистровано је 17 жртава фемицида, док је најцрња година за жртве породичног насиља у Србији била 2013. Тада је у породично-партнерском насиљу убијено 46 жена или девојчица.
Коментари