Читај ми!

Рукавац бео од рибе, одговори и даље мутни – мештани траже хитну реакцију надлежних

Од како је пре неколико година очишћен Чукарички рукавац, станари тог дела Београда, као и власници сплавова и чамаца, нису се жалили на непријатне мирисе. Међутим, овог јула стара прича поново се понавља – угинуле рибе, муљ и смеће поново доминирају овим делом Саве. Из Градског завода за јавно здравље поручују да је, поред наноса муља и кабастог отпада, Топчидерка – река која се улива у рукавац – и хемијски загађена.

Помор рибе аласи описују као еколошку катастрофу. Мртве рибе толико има да се површина воде забелела. Угинули су шаран, смуђ, штука, бела риба, па чак и неке птице, попут патака.

Угинула риба и велике количине отпада плутају између сплавова, а непријатан мирис се осећа целом дужином Чукаричког рукавца.

"Око осам ујутру сам дошао, риба је још била жива, али је већ око девет сати све угинуло. То је била гомила мртве рибе, све бело. Те вечери, претходно, тога није било – десило се преко ноћи. До сада се у овој мери никад није догодило. За два дана сам, само у близини сплава и обале, покупио преко 400 килограма мртве рибе. Долазили су и из градске хигијене, један део су однели, али други нисмо могли да дохватимо. Шири се страшан мирис“, каже Миша Јовановић из Удружења љубитеља Чукаричког рукавца.

Мала река, велики загађивач

Топчидерска река, која се улива у Чукарички рукавац, дугачка је свега 30 километара, али протиче кроз четири београдске општине, пролази индустријским зонама, депонијама и насељима у којима се отпадне воде директно уливају у реку.

"На неким местима видимо како из земље извире црнило, постоје цеви из којих се нешто испушта, али не знамо тачно шта и одакле. Топчидерка је велики загађивач", додаје Јовановић.

Топчидерка спада у пету, најлошију класу по квалитету воде. Посебно је загађена у доњем току, око индустријске зоне. Према анализама Градског завода за јавно здравље, у води су откривене повишене концентрације фосфорних, азотних и микробиолошких параметара — што указује на загађење фекалним отпадом. Последњи узорак воде испитан је 3. јуна.

Без одговора и после година обећања

Ко тачно излива отпадне воде и када је последњи пут корито темељно чишћено, није познато. Чукарички рукавац је последњи пут чишћен од муља пре четири године, када је извађено 40.000 кубика наноса — количина којом може да се напуни 16 олимпијских базена. Од тада — ништа.

Иако власти већ годинама обећавају изградњу фабрике за прераду отпадних вода у Великом Селу и измештање корита реке, за сада су то само планови на папиру.

Узрок помора рибе овог лета још није званично утврђен. Водна инспекција је, по пријави, изашла на терен и узела узорке воде који су послати Агенцији за заштиту животне средине. Из Агенције су само кратко поручили да ће резултати бити познати средином ове седмице. Камеру нису прихватили.

Грађани, станари и еколошке организације — чекају одговор.

уторак, 15. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом