Читај ми!

Алкохол и дрога, дивља купалишта и незнање – најчешћи узроци утапања

На годишњем нивоу у просеку буде 40 утопљеника. Тренутак непажње, улазак у воду у алкохолисаном стању или купање на местима без спасилаца најчешћи су узроци утапања. Шеф ронилачког тима јединице Жандармерије Љубомир Ћирић рекао је за РТС да пре него што се уђе у воду треба добро размислити шта све може да се деси. Када интервенишу припадници Ронилачке јединице Жандармерије?

Прошле године само у једном месецу припадници Ронилачке јединице били су ангажовани 14 пута, односно сваког другог дана.

"Рониоци Жандармерије у претходној години интервенисали су на територији целе земље, а најчешће на неким непознатим водама где не постоји спасилачка служба", рекао је Ћирић.

Наводи да је најчешћа грешка погрешна процена пре уласка у воду.

"Људи погрешно процењују ситуацију у којој могу да се нађу, јер само једна погрешна процена довољна је да се купање претвори у борбу за живот. Пре него што се уђе у воду треба добро размислити шта све може да се деси", истакао је Ћирић.

Процена индивидуалних пливачких способности најчешће може да доведе до утапања, наводи Ћирић.

"Погрешна процена пливачких способности се најчешће покаже у препливавању речних токова. То је јако опасно иако сте добар пливач, вода је непредвидива. У нашим рекама су јаке матице и колико год да сте добар пливач, може да настане проблем", рекао је Ћирић.

На листи узрока налазе се и алкохол и недозвољене супстанце, кад су људи додатно опуштени и лажно сигурнији у себе.

Несрећа се може избећи поштовањем стандарда и прописа сезоне за купање.

"Не користити неуређена купалишта, не излазити пре сезоне на купање, јер се вода још није довољно загрејала. Родитељи малу децу морају држати под константним надзором. Ако нисте добар пливач, а и ако сте добар, боље је да помоћ пружите са стабилне позиције тако што ћете нешто добацити човеку који је у опасности него да и ви улазите у воду", саветује Ћирић.

среда, 07. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом