Читај ми!

Историчари о улози Србије у Великом рату – изгубили смо трећину становништва и поднели велику жртву, али треба славити и победу

Србија је у Великом рату изгубила трећину становништва, а историчар Предраг Марковић објашњава да је губитак у Великом рату пропорционално највећи губитак у Европи и свету. Каже да се последњих година инсистира на жртви Србије, али да тај рат није био само жртва српског народа већ и велика победа. Историчар Данко Леовац истиче да је Србија у Великом рату изгубила најпродуктивнији део свог становништва.

Србија је током Првог светског рата изгубила трећину становништва, а према званичним подацима, реч је о 1.247.000 људи.

Историчар Предраг Марковић истакао је да Србија није пребројала жртве ниједног рата, али да јесте губитак у Великом рату пропорционално највећи губитак у Европи, и свету.

"Према новим истраживањима које су радили Владимир Кривашејев, Миле Бјелајац, Данило Шаренац и други научници, број је далеко мањи", рекао је Марковић.

Објашњава да су научници-истраживачи број жртава рачунали по узорку.

"Кривашејев је бројао у најпогођенијим крајевима – Ваљеву, Крупњу, Лозници – па је потом помножио у односу на број становника", истакао је Марковић метод нових истраживања.

Леовац: Србија изгубила најпродуктивнији део становништва 

Историчар Данко Леовац каже да је Дан примирја у Великом рату велики датум.

"Када говоримо о жртвама, Србија је пропорционално броју становника поднела, заиста, огромне жртве. Скоро трећина становништва Србије је страдала. Шабац је као град остао без 42 одсто предратног становништва. Најважније, Србија је у Великом рату изгубила најпродуктивнији део своје популације, мушкарце између 18 и 50 година", каже Леовац.

Истиче да су многи датуми у оквиру Првог светског рата свакако значајни за Србију, почев од самог почетка рата до значајних битака и маестралних победа на Церу, Колубари, али и Албанска голгота.

"То су догађаји који су остварили велики траг, али и дубок траг. Ту је и пробој Солунског фронта", сумира Леовац.

Примирије је променило и мапу Европе.

"Суштински, Европа се мења из корена и 1918. нестају четири велика царства и династије које су вековима владале Европом. Говоримо о Романовима у Русији, Хоенцолернима у Немачкој, Хабсбурзима у Аустроугарској и династаји у Османском царству. Та царства су заузимала огроман простор и својим распадом су допринела стварању бројних држава", каже Леовац.

Славити и жртву и победу

Историчар је, гостујући на РТС-у поводом Дана примирја, рекао да је демографски опоравак Србије трајао пет година, и то због високог наталитета. Али да се Србија квалитативно опорављала много дуже.

Марковић тврди да је последњих година превладао тон жртве када се говори о Великом рату.

"Инсистира се на жртви, а тај рат није био само жртва, био је и велика победа", подсећа Марковић.

Истакао је да треба славити и жртву и победу, и рекао да Срби нису били народ који јадикује над својом историјом, рекавши да би се наши преци изненадили.

"Ниједна савезничка војска није пропорционално свом броју доносила такве победе као српска војска", прича Марковић уз коментар да је наша војска задивила свет.

Историчар Предраг Марковић истакао је да је 15. септембра пао први фронт, када се у Србији обележава Дан српског јединства, слободе и националне заставе.

"Ми смо започели крај Првог светског рата том невероватно успешном офанзивом. Французи нису могли да стигну нашу војску. Снабдевање је каснило јер је наша војска летела у своју отаџбину, и даље преко границе на север и запад", објашњава историчар.

уторак, 03. децембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње