Читај ми!

Осуђеници обновили цркву у затвору у Сремској Митровици, храм из доба Аустроугарске

У Казнено-поправном заводу у Сремској Митровици, највећем у Србији, изграђена је православна црква. Крст и звона који ће наредних дана бити постављени, благословио је епископ сремски Василије, а церемонији освештавања присуствовали су и осуђеници који су градили храм.

У митровачкој казнионици, још у време Аустроугарске, постојао је храм који је после Другог светског рата претворен у Дом културе. Тај објекат је данас реконструисан и дограђен у цркву свете Петке, захваљујући раду и прилозима запослених и осуђеника који су се на градилишту обучили за нове послове.

"Научио сам пиковани камен. То ми је једино што сам научио да радим и хвала човеку што ме учи", захвалан је осуђеник Ј. К.

И другом А. Ј. је веома драго што је учествовао у изградњи једног православног храма који, како каже, има и носи са собом неке страшне ствари из прошлости.

Црква споменик и сведочанство историје

Како се чуло на освећењу храма, он није само архитектонски споменик, већ и сведочанство да су православци имали кључну улогу у управљању овим затвором.

"За покајање и за покој душе свих страдалих током прошлог века, односно два светска рата овде у митровачкој казниони, да на неки начин одамо почаст тим људима који су невино страдали, а били су криви само зато што су православне вероисповести", поручује Александар Алимпић, управник КПЗ Сремска Митровица.

Са верским правима лакша реинтеграција

Закон предвиђа да осуђеници остварују и своја верска права, а из Управе за извршење кривичних санкција наглашавају да искуство говори да се уз помоћ цркве лакше реинтегришу у друштво.

"Ми имамо 98,5 одсто православних хришћана који су на издржавању казне. Међутим и све остале вероисповести које имају потребу да практикују неке своје верске обреде, ми смо у обавези да им то омогућимо и то и радимо", истиче Дејан Царевић, директор Управе за извршење кривичних санкција.

Свештеник Далибор Чолић, каже да сваке недеље ту имају богослужења.

"Сада, додуше у ванредним околностима, и имамо импровизовани храм. Међутим, надамо се да ћемо већ следеће године овај храм завршити", наводи Чолић.

У новом храму сремске епархије предстоји фрескописање. За брз завршетак радова је, кажу у заводу у Сремској Митровици, најзаслужнији велики одзив осуђеника, радника, али и привредника и цркве.

четвртак, 02. мај 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво