Читај ми!

Модеран центар за управљање отпадом градиће се код Уба – решење за проблеме пола милиона грађана

Санитарна депонија у селу Каленић код Уба – кључни је елемент и један од највећих еколошких пројеката који се реализује у Србији. Решиће проблем пола милиона грађана, а уговор о изградњи потписан је у Палати "Србија".

Уместо несанитарних и дивљих депонија до краја 2025. године мештани Уба, Ваљева, Осечине, Лајковца, Мионице, Љига, Коцељеве, Владимираца, Барајева, Лазаревца и Обреновца имаће модеран центар за управљање отпадом.

"Предвиђено је тзв. МБТ постројење, то је механичко-биолошки третман. То је једна фабрика која ће третирати отпад, а самим тим са већом количином издвајања, како енергетског отпада тако и рециклабила, смањиваће се одлагање отпада у ћелију, односно у телу депоније, чиме се радни век депоније продужава, а самим тим смањују трошкови", наводи Зоран Петровић, директор "Еко Тамнаве".

Како се очекује регионалном центру ће се прикључити и Лозница, Љубовија, Крупањ и Мали Зворник.

"Ваљево је, рецимо, најугроженије и ове остале општине такође имају велики проблем са одлагањем смећа, јер живот у Србији је кренуо горе, стандард је бољи, боље се живи, градови су насељенији више људи долази, више је стамбених јединица, дакле више је и смећа које се одлаже", истиче Дарко Глишић, председник Општине Уб.

У Србији се годишње произведе око 12 милиона тона отпада који у великој мери завршава на дивљим депонијама, а може да се искористи као ресурс, за рециклажу и за добијање енергије.

"Инфраструктура нам је неопходна како бисмо могли да санирамо неке од несанитарних депонија, да уводимо ред у ову област и успешно решавамо један од највећих проблема у Србији, а то је свакако неадекватно управљање отпадом. Изградња еколошке инфраструктуре је наш стратешки циљ на којем ћемо још брже и упорније радити", наглашава Ирена Вујовић, министарка заштите животне средине.

Планира се изградња регионалних центара широм Србије, обезбеђено је 150 милиона евра из кредита Европске банке за обнову и развој и Француске агенције за развој.

петак, 25. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом