Доктор Младен, омиљен међу Врањанцима и рекордер у давању крви

Добровољно давање крви спасава животе и неопходно је широм света. У нашој земљи прошле године прикупљено је готово 207.000 јединица крви. У Врању, међу даваоцима има доста рекордера, а један од њих је доктор Младен Костић, који је до сада дао 48 литара крви.

Последњу акцију пропустио је зато што је драгоцену течност дао пре непуна три месеца. До сада је доктор Младен Костић из Врања крв дао 106 пута, први пут у средњој школи.

"Радим у здравству и знам колико значи дати крв, знам колико значи када нема крви, а хитно је да се дâ у том тренутку крв. Пацијент не сме да чека крв, крв мора да чека пацијента", поручује др Костић.

Доктор Младен у Врању је омиљени лекар – у Здравственом центру као оториноларинголог ради више од тридесет година.

"Посао је напоран. Ево и данас смо прегледали око 60 људи. Има доста болесних, доста има компликација после прележане короне што се тиче пада слуха, проблеме малигнитета, мало у оном периоду короне се то запоставило, људи нису долазили", каже др Костић.

Осим доктора Младена, има још доста Врањанаца који су вишеструки даваоци.

"Мени добро, а и утолико је драже што знамо да смо некоме некад помогли. Чак сам био у ситуацији када је и у мојој породици била потребна крв. Позвао сам трансфузију и они су нам тада одмах изашли у сусрет", наводи Саша Стошић, вишеструки давалац крви из Врања.

Секретар Црвеног крста у Врању Томислав Стефановић истиче да је у акцијама добровољног давања прикупљена 3.881 јединица крви, што је око 20 одсто више него претходне, 2021. године.

"Тај проценат прикупљених јединица крви у прошлој години у односу на укупан број становника је 4,65 процената", напомиње Стефановић.

Доктор Младен је више година и волонтер Црвеног крста, где помаже млађим волонтерима и учествује у бројним хуманитарним акцијама.

субота, 26. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом