уторак, 03.01.2023, 05:50 -> 05:58
Извор: РТС
Аутор: Јелена З. Николић
Стоматолошки факултет у Београду, једина адреса за поправку зуба особа са сметњама у развоју
Многима је лакнуло након одлуке да се специјалистички прегледи могу заказивати сваки дан, а не само првих пет дана у месецу. Најављено је и укидање листа чекања. Оне посебно тешко падају породицама особа са сметњама у развоју.
Ненад има 15 година и најтежи облик аутизма. Због зубобоље, ноћима не спава. Код зубара га је сачекала листа чекања.
"Сада ће чекати до марта, а већ две недеље га боли више зуба", каже Тања Блануша, Ненадова мама.
Прича да су покушали код приватног зубара, али да ниједан приватан лекар у Београду не жели да га прегледа или било како да учествује у поправљању зуба ометеног детета у развоју, поготово не са аутизмом.
Зато је Стоматолошки факултет за њих једина адреса на којој траже помоћ. Деца са потешкоћама у развоју уводе се углавном у тоталну анестезију, а за поправку зуба неопходно је доставити прегршт анализа и резултата.
Др Наташа Ћурчић, шеф службе анестезије Стоматолошког факултета каже да могу да му пруже прву помоћ, а да је за комплетну санацију и поправку зуба, дете добило регуларни термин.
Термини се брзо попуне. У тиму је шест лекара, а дневно прегледају три пацијента.
"Код нас постоји протокол рада са оваквим пацијентима и по првом пријему ових пацијената дешава се да ти пацијенти могу амбулатно да се збрину. Тако да се та листа стално помера и углавном су то пацијенти који дођу, добијају редовно свој термин, а у ситуацији када откажу пацијенти, а на време нам јаве да су се разболели, ми убацујемо пацијенте преко реда са листе у те термине", напомиње проф. др Јелена Мандић са Клинике за стоматолошки рад са пацијентима са посебним потребама.
То је јединствени центар у Србији где се годишње обави између 300 и 350 стоматолошких интервенција. Деца, али и одрасли, на Стоматолошки факултет долазе из читаве Србије и из региона.
"Не морају деца да путују из Пазара, Сјенице, Тутина у 21. веку да поправе и изваде зуб. Ја гарантујем да сваки већи град у Србији може такву услугу да пружи, притом не треба никаква додатна опрема, они и кадар имају, само мало добре воље од Министарства и Фонда да отворе салу и то је мој апел, а онда неће бити ни листа чекања", додаје др Ћурчић.
А док се то не догоди, Клиника која је основана пре 18 година захваљујући донацијама , остаје једина стоматолошка сламка спаса за око 20.000 људи са сметњама у развоју, колико се процењује да их живи у Србији.
Коментари