среда, 28.12.2022, 14:00 -> 14:22
Извор: РТС
Највиша плата у ИТ сектору у Србији 8.500 евра, колике су просечне зараде
Марко Вучетић са специјализованог сајта "Hello World.rs" рекао је за РТС да у Србији ради између 80.000 и 90.000 ИКТ стручњака. Највећу плату има софтвер дивелопер из Београда који зарађује 8.500 евра, а у експанзији су проџект и продукт менаџери, каже Вучетић.
Кандидати у ИТ индустрији све су активнији на тржишту рада, за 26 одсто је повећан број конкурисања на огласе у односу на претходне године. Расту извоз Инфомационо-комуникационих технологија и потражња за кадровима у овим услугама. Зато су повећана и примања у ИТ сектору.
У овој години извоз Информационо-комуникационих услуга је 2,5 милијарде евра, што је раст од 40 одсто у односу на претходну. Србија је према подацима Еуростата имала једно од највећих повећања броја запослених у ИКТ сектору у Европи, са растом већим од 50 одсто у односу на 2016. годину.
Марко Вучетић са специјализованог сајта "Hello World.rs" рекао је да извоз ИКТ услуга прати и повећање плата.
"Битно је да се води рачуна о повећању плата у ИТ сектору како би наши ИТ стручњаци остали у нашем систему", нагласио је Вучетић гостујући у Јутарњем програму.
Према његовим речима, просечна зарада у августу ове године била је 1.600 евра, али према проценама послодаваца, од августа до децембра просечна плата ће скочити за одређени износ у зависности од кретања на тржишту рада.
Напоменуо је да у Србији ради између 80.000 и 90.000 ИКТ стручњака, али не треба заборавити и пројектовани раст од 2025. године, који ће свакако зависити и од ситуације између Русије и Украјине.
"Очекује се између 120.000 и 150.000 стручњака у ИКТ сектору до 2025. године", истакао је Вучетић и додао да слику у ИТ сектору и те како мења долазак руских и украјинских ИТ стручњака.
Навео је да наши стручњаци уче од руских и украјинских колега.
Објављен је податак да плате у ИТ индустрији иду и до 8.500 евра. Истиче да ову највећу плату има софтвер дивелопер из Београда, а има и других плаћених позиција, па тако тим лидери зарађују 2.600 евра, а експанзију тренутно имају проџект и продукт менаџери и њихова просечна плата изност 2.100 евра.
Коментари