среда, 09.11.2022, 06:00 -> 08:26
Извор: РТС
Аутор: Марија Митровић, Вера Митровић Кулачин
Да ли државни органи и грађани могу да буду партнери
Транспарентност рада државних органа, а грађани свесни права и обавеза, значе добру владавину. О томе колико је Србија одмакла у реформи јавне управе и на ком месту се налази у поређењу са земљама у окружењу, била је тема конференције "Грађанин на првом месту".
Захваљујући Е-управи, грађанима су многе услуге постале доступније и јефтиније. Иако је јавна управа као сервис грађана стратешко опредељење Владе, а помаци потврђени и у извештајима Европске комисије, посао није завршен.
Милена Лазаревић, програмска директора ЦЕП-а каже да се грађани суштински жале на веома сличне ствари, на лошу организацију, лоше заказивање, непоштовање заказаних термина онда када их закажу.
"Жале се, такође, и на лошу комуникацију и нељубазност", истиче Лазаревићева.
Грађани у Србији и у региону нису сигурни да су на основу саопштења добро разумели какве је одлуке донела Влада или да знају где се троше буџетске паре.
"Јавна администрација многих земаља Западног Балкана, укључујући и Северну Македонију, није довољно транспарантна и морамо да се потрудимо да је деполитизујемо и учинимо трансапрентнијом у циљу бољег сервиса грађана", каже Адмирим Алити, министар за информационо друштво и управу Северне Македоније.
Да извршна власт и грађани могу да буду партнери, показују примери неких локалних самоуправа.
"Становници меесних заједница како градских, приградских, сеоских, најбоље познају и постављају приоритете, имају информацију са колико средстава располажу и шта је најбоље у интересу њиховог насеља, односно територије месне заједнице", каже Александар Јовановић, начелник ГУ Шабац.
Прошле године од пореза на имовину физичких лица, за такве пројекте у Шапцу је потрошено 230 милиона динара и грађани то знају.
"У Месној зајдници Мајур смо урадили од самог одржавања Дома МЗ, уређења центра паркова, па све до изградње троторара, асвалтирања улица. Сматрам да је ово једна добра одлука града где могу грађани да директно учествују у реализацији ових пројеката", каже Иван Нешковић, председник МЗ Мајур.
Овакве реформе су интерес сваке земље, али су и под лупом Европске уније.
"Европа није комплетна без Западног Балкана. Улога цивилног друштва у процесу европских интеграција је кључ. Владе морају да чују шта грађани желе јер ће интеграције да промене њихове животе", каже Мачиј Поповски, генерални директор Директората за суседство и преговоре о проширењу.
Један од корисних алата за побољшање транспарентности рада и прописа које доносе државни органи јесу и јавне консултације.
Коментари