понедељак, 04.10.2021, 05:45 -> 05:46
Извор: РТС
Аутор: Ана Николић
Сигурне возаче кад попију зову и жене и мушкарци и познати - какве све захтеве имају
Саобраћајне незгоде на путевима и улицама најчешће се дешавају због пребрзе вожње. Возачи често возе и под дејством алкохола и различитих опијата. Међутим, не седају за волан сви који попију. Када су преуморни или, још чешће, када попију, многи возачи позивају агенције које изнајмљују возаче за превоз до куће.
Мало људи има свест о томе када пијани седну за волан шта могу све да направе. Али постоје и они савесни возачи који не страхују само за свој живот и живот свог љубимца на четири точка, већ и за туђе, па позову на време "Сигурног возача".
Сви се зачуде када виде жену возача. Дешава се и да траже да их жена вози.
"Скоро сам возила неког човека који је био у фазону када је видео девојку: 'Ја не могу да верујем шта сам доживео са 60 година, да ме девојка вози кући'. Као памтићу те до краја живота, просто су људи одушевљени када виде жену за воланом", каже Тања Ивковић, возачица.
Подједнако зову и жене и мушкарци, као и познате личности. Каже да непријатне ситуације није имала.
"Били су момак и девојка, где је момак понудио девојци брак. А она је рекла шта ћемо? Ево имамо и куму, девојка која вози, одмах је и кума, пристаје на све", прича Ивковићева.
Дамјан Тркуља се одлучио за тај посао више због екипе са којом ради, него због самог посла, као и због тога што је град ноћу растерећенији што се тиче саобраћаја.
"Има ситуација када се људи пред нама и спајају и раздвајају и разводе и прекидају веридбе и свашта нешто, али се све то на крају лепо заврши, сама вожња, генерално немамо неких проблематичних вожњи", испричао је Тркуља.
Углавном су најчешћи позиви за викенд, у ноћи између суботе и недеље. Али, неретко се дешава и у току радне недеље у сред бела дана.
Неки траже и да им се ауто одвезе у сервис или на прање. Нису само градске вожње има их међуградских, за Нови Сад, Крагујевац, Чачак. Али кад се заврши смена и саберу утисци много је леп осећај, каже возач Војин Стевовић.
"Кад радимо у току ноћи и одвеземо толико људи који су или уморни или у пијаном или у полупијаном стању и кад помислимо шта је све могло да се деси. Јер неки пут наиђемо на ситуације где су људи баш, баш, баш у неком стању добро алкохолисаном и будемо срећни што нису сели за волан да возе, не бих смео да помислим шта би могло да им се деси, не само њима него свим учесницима у саобраћају", казао је Стевовић.
У овој години за првих осам месеци Саобраћајна полиција је написала нешто мање од 135.000 пријава, од тога скоро 8.000 за возаче под дејством алкохола, а поднето је 205 пријава за возаче под дејством опијата.
Возачи под утицајем алкохола највише учествују у саобраћајним незгодама викендом и то током ноћних сати, поготово у ноћи између суботе и недеље у периоду од 1 до 4 сата. Ако посматрамо радни дан, та часовна расподела је мало другачија и највише учествују у незгодама у периоду од 18 до 20 часова.
"Свакако апел, уколико возимо, не користимо алкохол. Често се и лицитира са дозвољеном вредношћу 0,2 промила, колико је то. Међутим, апел Саобраћајне полиције је у сваком случају уколико седате за волан, немојте да пијете. Иначе откривање возача који су под дејством алкохола је приоритет Саобраћајне полиције", наводи Владимир Вида, мајор полиције.
Од почетка године у незгодама је учествовало око 3.500 возача који су под дејством алкохола.
У свакој петој незгоди у којој има погинулих лица неко од учесника је био под дејством алкохола (20 одсто).
Ове године откривено је и искључено из саобраћаја готово 37.000 возача јер су управљали возилом под дејством алкохола, што је за око 6.000 више него у истом периоду претходне године.
У саобраћајним несрећама смртно је страдало 358 лица, 10 мање него у истом периоду претходне године.
Коментари