среда, 07.07.2021, 19:55 -> 19:56
Извор: РТС
Аутор: Зорица Синадиновић
Све више грађана остаје да ради иако има услов за одлазак у пензију – који је разлог за то
Док пензионери ишчекују да сазнају колико ће им и када износ на чеку бити повећан, много је оних који не би да радни стаж замене пензионерским данима иако су стекли услове. Разлог – већа плата од пензије, јер она се рачуна на основу зараде за све године рада, а многи су бар по неколико година провели у фирмама које су лоше пословале па чак им нису ни доприносе уплаћивале.
Просечна пензија готово 1.700.000 пензионера у Србији је 29.391 динар. Њих 300.000 прима мање од 15.000 динара месечно.
"Ми реално имамо у оквиру укупне популације пензионера много социјалних случајева. Ту лежи одговор зашто је од 1,69 милиона пензионера око милион пензионера испод просечне пензије. Држава мора да осмисли и да крене у суштинску дубинску реформу и социјалне заштите најугроженије популације у Србији", каже Андреја Савић, председник Савеза пензионера Србије.
Године транзиције и лоших приватизација негативно су утицале на висину пензија многих пензионера. Због неуплаћених доприноса, износи на њиховом чеку су мањи него да су све обавезе према држави редовно плаћане.
"Друштвена предузећа су била, држава је била гарант друштвених предузећа, а нико није уплатио доприносе. Па није крив пензионер који треба да иде у пензију због тих неуплаћених доприноса. Таквих је на хиљаде у сваком граду. Конкретно у Панчеву то је била 'Утва', 'Стаклара', 'Тесла', 'Трудбеник'... Има и овде по Београду 'Памучни комбинат' и тако даље", наводи Милош Грабунџија, председник Синдиката пензионера Србије Независност.
И док су се некада радници довијали како да и пре стицања прописаних услова оду у пензију, сада се неретко дешава да они који имају услове остају у радном односу. Разлог – плата је већа од пензије.
"Што се грађани одлучују да се касније пензионишу то је добро, јер ми, Србија и читава Европа, у просеку дуже живимо. Током година и деценија повећава се животна доб. То је добро, али да би економски систем и пензиони систем били одрживи, мора да, како дуже живимо, дуже и да радимо. Зато смо имали повећања старосне доби и то је сада достигло европски стандард и нема потребе за додатним повећањем, а грађани који одлуче да дуже раде, то је њихова свесна одлука и то има добре економске последице", објашњава Никола Алтипармаков, члан Фискалног савета.
Током 2020. ПИО фонду је поднето 137.300 захтева за остваривање права на старосну пензију, кажу, слично као и претходних година. Само гужви нема, јер је уведено и електронско пријављивање.
Коментари