понедељак, 24.08.2020, 06:00 -> 06:11
Извор: РТС
Аутор: Ружица Врањковић
Пандемија убрзала набавку огрева, цене старе, може и на рате
Због коронавируса грађани су много више у својим домовима, па су ове године и припреме за грејање почеле знатно раније. Потражња је велика, а стоваришта добро снабдевена. Цене дрва, угља и пелета нису мењане, а многи снабдевачи продају огрев на рате.
Испред куће Митровића у Врању, хрпа дрва и звук тестере. Спремају се дрва за зиму. Дванаест кубика посекли су кажу у својој шуми, па су само сечу и превоз платили 300 евра.
"Мени то неће бити довољно пошто имам централно грејање у кући, али имам прошлогодишњег, остало ми је још око 12 кубика тако да ће то бити сасвим довољно.
Кубик дрва, понегде у мањим местима још може да се нађе за 30 евра, али је најчешћа цена 40 до 45 евра, у Београду и већим градовима треба дати око 6.000 динара. Прошла зима била је блага, па многи имају и залиха.
Цена пелета је сада повољнија - тона кошта од 185 до 210 евра и цене угља су на прошлогодишњем нивоу - најефтиније и натраженије колубаре је 7.500 хиљада
"Јесте повећана потражња ове године у односу на раније године, вероватно због ове целе ситуације. Повећана је потражња за огревним дрветом пелетом и нешто мање за угљем. Угаљ и огревно дрво дајемо на рате од три месеца до годину дана", каже Саша Петровић са стоваришта "Иверак" у Београду.
Посла имају и они који раде са тестером или цепају дрва. Да исеку кубик траже најмање 500 динара.
"Сваког дана и по десет позива имамо. Око двадесет пет до тридесет кубика, неки нормалан темпо је око двадесет кубика, сваким даном се ради", каже Јован Јовановић, власник машине за сечење и цепање дрва из Прокупља.
Анализе показују да се на чврсти огрев греје више од 40 одсто српских домаћинстава, а највише на драва.
Дрва је добро набавити мало раније да се просуше. Сува цепаница боље греје и мање загађује животну средину.
Коментари