Борба социјално угрожених Срба на КиМ – помоћ стигла из Републике Српске

Стотине српских породица на Косову и Метохији годишње се обрате за помоћ хуманитарним организацијама. А оне саме не би могле да помогну да нема добротвора из централне Србије, региона и света.

Потребе социјално угрожених српских породица на Косову и Метохији су различите, али се углавном своде на задовољење основних потреба да би свакодневни живот могао да се одвија.

Породица Стојановић у Добротину код Грачанице покушава да оспособи нови дом. У кућу коју су градили њихови родитељи не исплати се улагати.

Биљана Стојановић, мештанка Добротина, каже да је влага свуда, а да је зими хладно.

Нада се да ће ове године да прећи у нови објекат, који још није завршен.

Школарце имају и у породици Трајлковић у Бадовцу. Ова породица је оставила све у Словињу, селу поред Липљана у ком више нема Срба. У Грачаници имају кућу на коришћење.

"Примања немамо, само тај минималац и приватно радимо. Ево сад је муж дошао са посла", прича Весна Трајковић из Бадовца.

Новица Трајковић наводи да се баве грађевином и другим пословима, али да посла некад има, а некада не.

Стојановићи и Трајковићи су се обратили активистима хуманитарне организације "Мајка Девет Југовића".

Једнима је направљено купатило, а другима опремљена кухиња, набављен шпорет и фрижидер.

Средства прикупљена у Републици Српској 

Средства за помоћ Стојановићима и Трајковићима, и још десетини српских породица прикупљена су у Републици Српској. 

Предраг Адамовић из Задужбине "Баштионик" из Бања Луке каже да су прошле године покренули пројекат Задужбина за Косово и Метохију.

У "Баштионику", истиче, окупљају људе добре воље из Републике Српске који својим уплатама малих износа – четири, пет, десетак евра, али редовних месечних уплата, формирају Задужбину.

"Ми успјевамо да ево годишње да урадимо 10-20 донација за породице, у сарадњи са организацијом Мајка девет Југовића", додаје Адамовић.

На помоћ чека још много породица

Светлана Стевић из Хуманитарне организације "Мајка девет Југовића" истиче да имају више од 2.000 захтева.

"Значи ми још увек нисмо успели да одрадимо 2018. годину до краја тако, а свакодневно пристижу нови захтеви, али на годишњем нивоу негде око 50-60 породица буде помогнуто од разних организација међу којима је и Баштионик из Републике Српске из Бања Луке", наводи Стевић.

Добротвори помажу и раду Народне кухиње која уз бригу о српским породицама свакодневно деценију и дуже обезбеђује и оброке за више од 2000 социјално угрожених на Косову и Метохији.

среда, 29. април 2026.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом